برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مروری بر جنبه های اجتماعی کیفیت

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: عارف كشفي حسام الدين*
 
 *دانشگاه شيراز
 
عنوان همایش: كنفرانس بين المللي مديران كيفيت
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز غير دولتي
حامی:  شرکت فرآیند تحقیق
زمان:  1384دوره 6
 
چکیده: 

آيا موضوع كيفيت داراي جنبه هاي اجتماعي است ؟ چه رابطه ا ي بين ايفاي الزامات كيفيت و جوانب اجتماعي وجود دارد؟ آيا وسعت اين مفهوم تا كجاست؟ آيا محدوديتي دارد؟ و بالاخره از مقوله اي كه امروزه به عنوان افق مهمي از مديريت كيفيت مطرح است چه مي فهميم و در باره ان چه مي دانيم؟ الگو هاي مديريت كيفيت و هم چنين جوايز تعالي سازماني همگي به اشكال مختلف از سازمانها مي خواهند كه تعهدات خودشان را نسبت به جامعه اي كه در ان كار و زندگي مي كنند و قرار است به آن خدمت نمايند مشخص كنند و به اين تعهدات عمل نمايند. در شر ايط جهاني شدن محيط كار و فعاليت، پيوسته ضرورت اين مقوله از مرزهاي ملي و منطقه اي فراتر رفته و اهميت و اثر ان بيشتر و بيشتر مي گردد.
با تكامل و توسعه طبيعي مفهوم كيفيت طي دهه اخير اين انديشه امروزه شكل گرفته است كه منطقا هدف نهايي از تلاش ها و كوشش هاي فراگير در افزايش كيفيت كالاها و خدمات بايد اين باشد كه نسل حاضر جامعه را با شرايطي بهتر از آنچه كه به او تحويل داده شده است به نسل اينده واگذار نمايد. تداوم و پايداري تنها با اين شرط مقبول و معقول است كه نسل حاضر دست اندر كار در فعاليت هاي توليدي و خدماتي، خواسته ها و نيازهاي خود را به نحوي ايفا و تامين نمايد كه توانايي ها و امكانات بالقوه نسل هاي آ
تي را براي زندگي انساني و راحت تخريب و قرباني ننمايد. در واقع تعالي سازماني بدون توجه به اين ضرورت هاي استراتژيك شعاري تو خالي و بي محتواست با الزامات جديد و خطيري كه در قرن بيست و يكم مطرح است، عدم توجه به اين موضوعات اساسي به موقعيت هاي بحراني و خطرناك منجر مي گردد كه اثرات نامطلوب و تخريبي ان روي افراد، سازمانها و جوامع اقتصادي براي هميشه ماندگار خواهد شد. در اين مقاله سعي مي گردد با بررسي تعاريف كيفيت، نشان داده شود كه كيفيت به معني جامع كلمه در واقع حاوي مسووليت هاي اجتماعي خطير مي باشد و در اين راستا ملاحظه و توجه به منافع كليه ذينفعان و از جمله آيندگان ضروري است. ابراز متدولوژي، ابزار و فنون و راهكارهاي ايفاي مسووليت هاي اجتماعي سازمانها از موضوع اين بررسي است.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 64  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی