برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

نگاهی به جایگاه نخبگان در افق برنامه چشم انداز 20 ساله

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: رياحي علي*
 
 *دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب از جمهوري اسلامي ايران
 
عنوان همایش: همايش اشتغال و نظام آموزش عالي كشور
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  دانشگاه تربیت مدرس و وزرات علوم و تحقیقات و فناوری
زمان:  1384دوره 2
 
چکیده: 

نيروي انساني كارآمد و متخصص يكي از اساسي ترين شاخص هاي توسعه يافتگي كشورها محسوب مي شود و هر چقدر كه يك كشور از غناي نيروي انساني متخصص و متفكر برخوردار باشد، آن كشور توان بالاتري در ارايه خلاقيت، نوآوري و ابتكارات را دارا مي باشد.
با توجه به نقش و جايگاه نخبگان در تحقق چشم انداز 20 ساله كشور و استفاده از اين سرمايه هاي عظيم معنوي، بايد اذعان نمود كه در دنياي امروز پديده مهاجرت نخبگان از عوامل موثر عقب ماندگي كشورهاي در حال توسعه و جهان سوم به حساب مي آيد. در سالهاي اخير، عليرغم نياز شايد كشور به كار و فعاليت قشر فرهيخته جامعه، در ساله تعداد كثيري از متخصصان، نخبگان و سرمايه هاي علمي كشور تصميم به مهاجرت به كشورهاي ديگر مي گيرند. اگر اين كشور براي تحقق چشم انداز تلاش مي نمايد بايد به مساله آموزش و اشتغال صحيح و كارآمد براي نخبگان نيز اهتمام ويژه بنمايد.
در اين مقاله به تعريفي اجمالي از "نخبه و نخبگان"، بيان كوتاهي از سير تاريخي مهاجرت نخبگان در ايران و عوامل مهاجرت نخبگان اشاره شده است؛ كشورهاي حوزه آسياسي كه در زمينه جذب نخبگان تلاش كرده اند مورد بررسي قرار گرفته اند.
در پايان اين مقاله به بيان جايگاه نخبگان در چشم انداز 20 ساله اشاره و به اقداماتي كه براي تبيين چشم انداز 20 ساله در حوزه آموزش عالي، حفظ و جذب نخبگان بايد لحاظ نمود اشاره مي نمايد.

 
کلید واژه: نخبگان و عوامل مهاجرت، سرمايه هاي ملي و معنوي، اشتغال و بيكاري، نخبگان و چشم انداز 20 ساله
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 264  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی