برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

نقش دانشگاه در ایجاد تعادل بین ظرفیتها و فرصتهای کارآفرینی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: رهايي زهرا*
 
 *دانشگاه آزاد اسلامی واحد مبارکه
 
عنوان همایش: همايش اشتغال و نظام آموزش عالي كشور
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  دانشگاه تربیت مدرس و وزرات علوم و تحقیقات و فناوری
زمان:  1384دوره 2
 
 
چکیده: 

امروزه دانشگاهها علاوه بر نقش اوليه خود - توليد و ترويج علم و گسترش تحقيقات - دامنه وسيع تري از فعاليتها را در سر لوحه اهداف خود قرار داده اند تا به اين وسيله ارتباط نزديكتر با جامعه پيرامون خود برقرار نمايند. در سايه اين نگرش، امكان بهره گيري هر چه بيشتر از ظرفيتهاي بالقوه و تكنولوژيكي دانشگاه، فراهم مي شود.
دستاوردهاي دانشگاه از دو طريق فعاليتهاي جامعه را تحت تاثير قرار مي هد. ابتدا با ارايه خدمات آموزشي، رشد سرمايه انساني را موجب مي گردد، سپس به عنوان يك مركز تحقيقاتي و در قالب مراكز تحقيق و توسعه، امكان بكارگيري دستاوردهاي جديد علمي در عرصه هاي گوناگون اقتصادي اعم از صنعت، كشاورزي، خدمات و حتي بازار را فراهم مي آورد.
تقويت و توسعه كارآفريني راهكاري جهت حل معضل اشتغال خواهد بود و دانشگاه كارآفريني با بهره گيري از پتانسيل هاي موجود در دانشگاه به بهترسازي و رشد كارآفريني مي پردازد و موجبات كاهش نرخ بيكاري را پديد مي آورد.
جهت تبين جايگاه دانشگاه كارآفريني، اين مقاله مدل مسير كارآفريني را معرفي مي كنيم. اين مدل كه بر پايه فرصتها و ظرفيتهاي كارآفريني قرار دارد قادر است تا عوامل مرتبط با رشد كارآفريني را به خوبي معرفي و دسته بندي نمايد.
همچنين، تلاش شده است تا با بهره گيري از مدل مسير رشد، چگونگي عملكرد دانشگاه را جهت رسيدن به اهداف كارآفرينانه بررسي نمود. در اين بخش فعاليتهاي دانشگاه به دو دسته تقسيم مي شوند، فعاليتهايي كه منجر به افزايش ظرفيت كارآفريني مي شوند و فعاليتهايي كه فرصت كارآفريني را تقويت مي كنند، به اين ترتيب دريافتهاي فوق به روشن تر شدن مفهوم دانشگاه كارآفريني كمك خواهند كرد.

 
کلید واژه: كارآفريني، مدل مسير كارآفريني، مدل مسير رشد
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 141  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی