برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی دوره های آموزشی از لحاظ خصوصیات لازم جهت کار آفرینی از دیدگاه دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه در استان فارس در سال 1382

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: كواري سيدحبيب اله,كرمي فر كسري
 
 
 
عنوان همایش: همايش اشتغال و نظام آموزش عالي كشور
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  دانشگاه تربیت مدرس و وزرات علوم و تحقیقات و فناوری
زمان:  1384دوره 2
 
چکیده: 

در بيشتر تحقيقات بر روي بازاركار آمده است كه بيشتر فشار بيكاري روي مشاغل با دستمزد كم مي باشد مشاغلي كه احتياج به تحصيلات زيادي ندارد ولي در ايران آنچه به علت رشد ناگهاني دانشگاهها بخصوص پس از انقلاب اسلامي به چشم مي خورد فشار نيروي كار تحصيلكرده بر روي تعداد ثابتي از مشاغل دولتي است كه به هيچ وجه تكافوي اين نياز را نمي دهد. براي ايجاد مشاغل جديد در همه نقاط دنيا حتي مراكز تجمع سرمايه نظير اروپاي غربي و امريكا نيز تاكيد بر دخالت صنايع كوچك و خود اشتغالي جهت كارآفريني است. اما ايجاد، اداره و موفقيت در اين صنايع نيز احتياج به ملزماتي دارد كه بايد توسط سيستم آموزشي تامين گردد. در آموزشهاي عالي تاكيد بر خصوصيات لازم براي فرد جهت ايجاد اشتغال يا لااقل انجام فعاليت حرفه اي به شكل مورد قبول بازار بسيار مهم است.
با توجه به تغيير و روزآمد شدن همه مشاغل موجود در تك تك نقاط هرم مشاغل تغييري برنامه ريزي شده و دايمي در سيستم آموزشي مورد نياز است تا برون ده دانشگاهها براي ايجاد اشتغال جديد توفيق يابند يا در مشاغل موجود با شرايط رقابتي عادلانه تري مورد استفاده قرار گيرند.
كارآفريني به شكل بسيار وابسته اي به فن آوري و ظرفيتهاي ساختاري اقتصاد وابسته است ولي نبايد نقش آموزش را در اين مقوله از نظر دور داشت.
در ژوئن 2001 بيل گيتس ثروتمندترين مرد دنيا هنوز به دنبال كارآفريني و توليد مشاغل جديد بوده است. از طرفي سازمانها و ادارت موجود احتياج به مديريتي جديد دارند كه هواي كارآفريني را در سازمان خود و در ميان همكارانشان بدمند.
كارآفريني آن است كه با توليد ارزشي در انسان و سازمان كه در يك تعامل با يكديگر كار مي كنند براي عملي شدن تفكري كه با آفرينش همراه است و پيگيري توام با رضايت از مقابله با آنچه شكل خطرات احتمالي يا ريسك سرمايه و كار را تهديد مي كند تعريف شده است. پس به 5 عامل نياز دارد: 1- توانايي آفرينش و اختراع 2- توانايي انجام 3- پيگيري 4- تمركز بر نقاط ارزشمند آفرينش 5- رضايتمندي از مقابله با ريسك.

 
کلید واژه: کارآفريني، استان فارس
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 80  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی