برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تاثير فناوري اطلاعات بر اشتغالزايي فارغ التحصيلان دانشگاهي

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: كتابي سجاد,سليماني كبري
 
 
 
عنوان همایش: همايش اشتغال و نظام آموزش عالي كشور
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  دانشگاه تربیت مدرس و وزرات علوم و تحقیقات و فناوری
زمان:  1384دوره 2
 
 
چکیده: 

يكي از عوامل عمده در رشد و توسعه جوامع، منابع انساني است. در اواسط قرن بيستم ماشين آلات و تجهيزات و به صورت كلي سخت افزار نقش بسيار گسترده و انكار ناپذيري در توسعه يافتگي و سطح فناوري كشورها داشت، اما پس از گذشت چند دهه شاهد غالب شدن نرم افزار بوديم و بدون ترديد مي توان دهه آخر قرن گذشته را عصر فكرافزار Brain Ware دانست.
سازمان ها و ارگان ها، ديدگاه مديريت اداري خود نسبت به مسايل مربوط به كاركنان را با ديدگاه مديريت منابع انساني جايگزين مي نمايد و به كارگيري بهينه از اين منبع ارزشمند روز به روز بيشتر نقل محافل عليم و عملي مي شود. استفاده از منابع انساني را مي توان از دو جنبه كمي و كيفي مد نظر قرار داد. نگرش كمي، به ضريب اشتغال، حجم كاري نيروي آماده به كار و مواردي از اين قبيل اشاره دارد و ديدگاه كيفي بهره وري زمان كار، آموزش،  انطباق، تخصص و علاقه به كار ارجاعي و … را در بر مي گيرد.
بنا به دلايل فوق رابطه مستقيم رشد و توسعه ملت ها با وضعيت كمي و كيفي اشتغال و به كارگيري از منابع انساني كاملا مشخص است. علاوه بر اين، بر خلاف سخت افزار و نرم افزار كه نبود و يا عاطل بودن آنها اثرات منفي مضاعف ندارد، بيكاري و عدم استفاده مناسب از منابع انساني، اثرات جانبي بسياري دارد. تنزيل سطح پويايي و اعتبار فرهنگ، رشد فساد اخلاقي، اجتماعي و … از جمله پيامدهاي اين مهم است چون انسان نمي تواند به مانند ماشين آلات در كنار يك كارخانه انبار شود و يا به سان يك برنامه كاربردي در حافظه يك رايانه به فراموشي سپرده شود.
در پديده اشتغال عوامل متعددي نقش دارند كه مهم ترين آنها در بخش هاي اقتصادي، تخصصي، اجتماعي، فرهنگي قرار مي گيرد. در بخش اقتصادي سطح دستمزد مطابق با سطح هزينه، در گروه تخصصي علم و تجربه مورد نياز براي انجام فعاليتها، در زمينه اجتماعي، ميزان ارزش و اعتبار نوع كار و سطح زماني آن و در مجموعه فرهنگي نگرش هاي معنوي و غير مادي مطرح مي شوند.
فناوري اطلاعات يكي از شاخه هاي تخصصي كار است. مدت زماني بيش از دو دهه مي گذرد كه اولين رايانه ها (mainframeها) وارد كشور شده اند، با اين حال بسياري عقيده دارند كه حدود سه سال است كه فناوري اطلاعات به صورتي كه كاملا جدي به عرصه تجارت، توليد و اقتصاد جامعه ايراني وارد شده است و اكنون كه در آستانه دهه جديدي ايستاده ايم، تقريبا هيچ سازمان، نهاد و يا شركت خصوصي و دولتي نيست كه از اين فناوري جديد در بهبود و سرعت بخشيدن به امور خود بهره گيري نكند.
از جنبه اقتصادي مي توان گفت اين زمينه كاري تحولات چشمگيري در اقتصاد دنيا بوجود آورده، به حدي كه يك سوم رشد اقتصادي آمريكا در دهه اخير مرهون فناوري اطلاعات و تجارت الكترونيكي بوده است.
در زمينه تخصصي بايد اذعان داشت كليه فعاليت هاي علمي، تحقيقاتي، تجاري، اقتصادي از اين مهم متاثر مي شوند لذا براي توسعه آن گستره وسيعي از مشاغل و در سطوح تجربه هاي مختلف لازم است.

 
کلید واژه: فناوري اطلاعات، اشتغالزايي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 98  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی