برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مطالعه کارآفرینی در مدیران بیمارستان های عمومی - آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ایران

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: براتي مارناني احمد,ظهيري منصور
 
 
 
عنوان همایش: همايش اشتغال و نظام آموزش عالي كشور
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  دانشگاه تربیت مدرس و وزرات علوم و تحقیقات و فناوری
زمان:  1384دوره 2
 
چکیده: 

كارآفريني، رفتارها و فعاليت هاي ريسك پذير و خلاق و استفاده از فرصت ها است. اكنون در عرصه جهاني، افراد خلاق، نوآور، نوساز و مبتكر به عنوان كارآفرينان، منشا تحولات بزرگي در زمينه هاي توليدي و خدماتي شده اند كه از آنان بعنوان قهرمانان ملي ياد مي شود. چرخ هاي توسعه همواره با توسعه كارآفريني به حركت در مي آيد. صاحبنظران معتقدند كه بدليل تنوع و تعدد فعاليت هاي بخش خدمات به ويژه خدمات بهداشتي و درماني مي توان از كارآفريني فردي، گروهي و سازماني بهره گرفت و بر كارايي منابع و اثربخشي فعاليت و در نهايت ارتقا كيفيت و بهبود بهره وري افزود.
روش پژوهش: اين پژوهش بصورت توصيفي و مقطعي با هدف تعيين ميزان كارآفريني فردي مديران بيمارستان هاي عمومي - آموزشي دانشگاه علوم پزشكي ايران در سال 1382 در دانشگاه علوم پزشکي ايران صورت گرفت. جامعه پژوهش را كليه مديران ارشد و مياني بيمارستان هاي فوق تشكيل دادند. داده ها از طريق پرسشنامه، مصاحبه و مطالعه اسناد و مدارك جمع آوري شد.
يافته ها: ميزان كارآفريني فردي مديران بيمارستان هاي عمومي - آموزشي دانشگاه علوم پزشكي ايران 47% (كمتر از متوسط) مي باشد. ميزان نياز به توفيق 61% ميزان نياز به استقلال 51%، ميزان تمايل به خلاقيت 20%، ميزان مخاطره پذيري 37% و ميزان عزم و اراده 66% مي باشد.
بحث و نتيجه گيري: اکثر ابعاد کارآفريني در مديران بيمارستان هاي عمومي - آموزشي دانشگاه علوم پزشکي ايران داراي امتياز کم و پايين تر از ميانگين بوده اند و اين به معني عدم وجود روحيه کارآفريني در مديران مي باشد. چنانچه سازماني در صدد توسعه و پيشرفت و بالا بردن سطح بازدهي و اثربخشي باشد و نهايتا بهره وري بالايي را جستجو کند، بطور قطع کارآفريني مديران در اين سازمان نقش بسزايي را در راه نيل به اين اهداف دارد که با اين امتياز اندک در مديران مذکور قابل حصول نيست. بديهي است بايد در سازمان هايي نظير بيمارستان هاي کشور بويژه بيمارستان هاي دولتي کار را از صفر شروع کرد و ابتدا در جهت آموزش مفهوم کارآفريني و ابعاد و خصوصيات آن و سپس در راستاي ترويج فرهنگ کارآفريني در مديران گام هاي موثر و سريعي را برداشت. 

 
کلید واژه: کار آفريني، بيمارستانهاي عمومي، آموزش
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 70  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی