برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اشتغالزایی تکنولوژیک و نقش آن در آموزش عالی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: هزارجريبي يداله,مومني حسين
 
 
 
عنوان همایش: همايش اشتغال و نظام آموزش عالي كشور
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  دانشگاه تربیت مدرس و وزرات علوم و تحقیقات و فناوری
زمان:  1384دوره 2
 
چکیده: 

فناوري اطلاعات (IT)، شالوده بقا و توسعه ملي كشور در يك محيط جهاني به سرعت در حال  تغيير و تحول است و ما را در پي ريزي طرح هاي شجاعانه، برجسته و مهيج، به چالش فرا مي خواند، تا در پرتو آن، مجموعه اي حياتي از مسايل اجتماعي - اقتصادي كشور همچون زيرساخت قابل اطمينان، منابع انساني ماهر، دولت باز و ساير مسايل اساسي دخيل در "ظرفيت سازي"، مورد نظر قرار گيرند.
اشتغالزايي، موتور توسعه  اقتصادي است. آنچه كارآفرينان مخاطره جو انجام دهند نوعي "تخريب خلاق" در نظام اقتصادي و ايجاد ساختارها و مناسبات اقتصادي جديد است. اشتغالزايي فرزند ايده هاي تجاري جديد است و همواره در سيماي كسب و كارهاي نو تجلي مي كند. اما شكفتن ايده هاي نو، اغلب نيازمند استفاده از تكنولوژي هاي جديد است و اصطلاحا به "اشتغالزايي تكنولوژيك" منجر مي شود.
اگر سياست فناوري اطلاعات برپايه منابع انساني و زير ساخت قابل اعتماد اشتغالزايي بنا گردد، در واقع ابزارها و وسايل لازم براي ارزيابي، برنامه ريزي، مديريت تغييرات توسعه و دستيابي به رشد پايدار را نيز در اختيار قرار مي دهد. بدون شك دستيابي به اين هدف جز با پي ريزي آن در بخش آموزش مخصوصا آموزش عالي ميسر نخواهد بود. تدوين راهبرد ملي اشتغال تكنولوژيك و همچنين تجديد ساختار نظام آموزشي در تمامي سطوح، براي پاسخگويي اثربخش تر به چالش ها و تاثيرات متصور عصر اطلاعات، به ويژه، تخصيص بودجه هاي توسعه فناوري اطلاعات به همه سطوح نظام آموزشي در زمينه اشتغال از ضرورتهاي استراتژيك دولت براي توسعه ملي مي باشد.
در اين مقاله، به بررسي راهكارهاي تكنولوژيك جهت رسيدن به اشتغال پرداخته همچنين نقش نظام آموزشي در رسيدن به اشتغالزايي تكنولوژيك را بررسي خواهيم نمود.

 
کلید واژه: فناوري اطلاعات، اشتغال، آموزش عالي، ارتباطات
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 63  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی