برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات، آموزش عالی و اشتغال در توسعه پایدار کشور

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: روح بخش حسين*
 
 *سازمان مديريت و برنامه ريزي خراسان جنوبي
 
عنوان همایش: همايش اشتغال و نظام آموزش عالي كشور
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  دانشگاه تربیت مدرس و وزرات علوم و تحقیقات و فناوری
زمان:  1384دوره 2
 
 
چکیده: 

يکي از عوامل عمده در رشد و توسعه جوامع، منابع انساني است. در اواسط قرن بيستم ماشين آلات و تجهيزات و به صورت کلي سخت افزار نقش بسيار گسترده و انکارناپذيري در توسعه يافتگي و سطح فناوري کشورها داشت، اما پس از گذشت چند دهه شاهد غالب شدن نرم افزار بوديم و بدون ترديد ميتوان دهه آخر قرن گذشته را عصر فکرافزار Brain Ware دانست.
سازمانها و ارگانها، ديدگاه مديريت اداري خود نسبت به مسايل مربوط به کارکنان را به ديدگاه مديريت منابع انساني جايگزين مي نمايند و به کارگيري بهينه از اين منبع ارزشمند روز به روز بيشتر نقل محافل علمي و عملي ميشود. استفاده از منابع انساني را ميتوان از دو جنبه کمي و کيفي مد نظر قرار داد. نگرش کمي، به ضريب اشتغال، حجم کاري نيروي آماده به کار و مواردي از اين قبيل اشاره دارد و ديدگاه کيفي بهره وري زمان کار، آموزش، انطباق، تخصص و علاقه به کار ارجاعي و را در بر مي گيرد.
بنا به دلايل فوق رابطه مستقيم رشد و توسعه ملتها با وضعيت کمي و کيفي اشتغال و به کارگيري از منابع انساني کاملا مشخص است. علاوه بر اين، بر خلاف سخت افزار و نرم افزار که نبود و يا عاطل بودن آنها اثرات منفي مضاعف ندارد، بيکاري و عدم استفاده مناسب از منابع انساني، اثرات جانبي بسياري دارد. تنزيل سطح پويايي و اعتبار فرهنگ، رشد فساد اخلاقي، اجتماعي و از جمله پيامدهاي اين مهم است، چون انسان نمي تواند به مانند ماشين آلات در کنار يک کارخانه انبار شود و يا به سان يک برنامه کاربردي در حافظه يک رايانه به فراموشي سپرده شود.
فناوري اطلاعات يکي از شاخههاي تخصصي کار است. مدت زماني بيش از دو دهه ميگذرد که اولين رايانه ها (
mainframeها) وارد کشور شده اند، با اين حال بسياري عقيده دارند که حدود هفت سال است که فناوري اطلاعات به صورتي کاملا جدي به عرصه تجارت، توليد و اقتصاد جامعه ايراني وارد شده است و اکنون که در آستانه دهه جديدي ايستاده ايم، تقريبا هيچ سازمان، نهاد و يا شرکت خصوصي و دولتي نيست که از اين فناوري جديد در بهبود و سرعت بخشيدن به امور خود بهره گيري نکند.

 
کلید واژه: فناوري اطلاعات و ارتباطات، آموزش عالي، توسعه پايدار
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 171  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی