برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی پاسخ ایمنی به واکسیناسیون هپاتیت B در بیماران لوسمی لنفوپلاستیک حاد در فاز نگهدارنده شیمی درمانی در بیمارستان حضرت علی اصغر (ع)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: مهرور عظيم,وثوق پروانه,مهرور نرجس
 
 
 
عنوان همایش: همايش دوسالانه ايمونولوژي، آسم و آلرژي
نوع همایش:  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي
حامی:  دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی ایران
زمان:  1386دوره 6
 
چکیده: 

HBV يک ويروس هپاتوتروفيک است که معمولا سبب عفونت بدون علامت مي گردد و يک عامل عفوني بسيار مهم در بيماران مبتلا به لوسمي لنفوبلاستيک حاد بدليل نيازي که اين بيماران به تزريق فراورده هاي خوني در حين درمان دارند، مي باشد. وجود اين ويروس در بدن باعث ايجاد تغييرات ايمني مي گردد. با توجه به اهميت موضوع، هدف از انجام اين مطالعه بررسي تغييرات پاسخ ايمني پس از استفاده از واکسيناسيون هپاتيت B در بيماراني که نسبت به اين بيماري مصونيت ندارند، بود.
براي پيشگيري واکسيناسيون هپاتيت B با دوز دو برابر در 159 بيمار مبتلا به لوسمي لنفوبلاستيک حاد در فاز نگهدارنده درمان، انجام شد. بيماران قبل از انجام واکسيناسيون از نظر سيستم ايمني (سلولي و همورال) و عملکرد کبدي بررسي شدند و هيچ نوع مشکلي نداشتند. مطالعه حاضر از نوع موردي - شاهدي بود که جهت آناليز داده ها از آزمون Chi-Square Test استفاده شد.
نتيجه گيري: نتايج بررسي HBsAb در هر دو گروه 3 الي 5 ماه بعد از واکسيناسيون پيگيري شد که حدود 25% از بيماران پاسخ مثبت به آنتي ژن HbsAg دادند و اين يک نشانه اميدوار کننده براي بررسي بيشتر و کنترل بيشتر در بيماران است.
با توجه به نتايج بدست آمده و مطالعات انجام شده در کشورهاي ديگر به نظر مي رسد که بهتر است تزريق واکسن هپاتيت B در بيماراني که سطح آنتي بادي محافظتي در برابر اين بيماري ندارند، انجام گردد.

 
کلید واژه: تغييرات پاسخ ايمني، لوسمي لنفوبلاستيک حاد، واکسيناسيون، هپاتيت B
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 131  
 آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی