برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی شیوع آنتی بادی های سرمی IgM ضد ویروس EBV و CMV در دانشجویان 30-20 سال دانشکده پزشکی شهید بهشتی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: فرخي‌ بابك,قباديان مريم,داوودآبادي سميرا,مصفا نزهت الملوك
 
 
 
عنوان همایش: همايش دوسالانه ايمونولوژي، آسم و آلرژي
نوع همایش:  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي
حامی:  دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی ایران
زمان:  1386دوره 6
 
چکیده: 

مقدمه: قرن بيستم سرآغاز مطالعات وسيع اپيدميولوژيک و ايمونولوژيک دانشمندان در رديابي آنتي بادي هاي ضد ويروس بوده است. ايمني هومورال يکي از دو بازوي اصلي پاسخ دفاعي در مقابل عفونت هاي ويروسي است که نقش آن مبارزه با ويروس هايي است که در فضاي خارج سلول ها حضور دارند و موجب پاکسازي ويروس از سرم و مايعات بدن شده و در عين حال مانع نفوذ ويروس ها بداخل سلول هاي بدن مي گردند. همچنين برخي از اين آنتي بادي ها نه تنها ويروس ها را خنثي مي نمايند بلکه در مواردي نيز موجبات مرگ سلول هاي آلوده را نيز فراهم مي آورند. اگر بنا به دلايل مختلف قدرت سيستم ايمني فرد کاهش يابد، بدين ترتيب عفونت ويروسي گسترش يافته و موجب توسعه بيماري مي گردد. آلودگي با ويروس هاي EBV و CMV از جمله عفونت هايي هستند که کليه مراحل و تبعات ايمني فوق را در برداشته و پايداري آن در ميزبان خطرات بسياري را بدنبال خواهد داشت. در جهان امروز و عصر ارتباطات بين المللي و متعاقب آن تغيير الگوهاي سنتي و رفتاري زندگي انسان ها، زمينه هاي مستعدي را براي گسترش چنين ويروس هايي فراهم آورده است. از طرفي با مکانيزه شدن امکانات درماني و نياز شديد به خون در جراحي ها، ما شاهد آلودگي بسياري از انسان ها در پروسه هاي بيمارستاني و باليني هستيم.
مواد و روش ها: در اين بررسي که بر روي 60 نفر از دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي که در گروه سني 30-20 سال قرار داشتند صورت پذيرفت سطح IgM سرمي آنتي بادي هاي ضد ويروس هاي EBV و CMV مورد بررسي قرار گرفت. در واقع در اين تحقيق جستجوي آنتي بادي IgM ضد ويروس که نشانه عفونت اخير بوده به ما اين امکان را داد تا با توجه به اطلاعات کلينيکي فرد، عفونت هاي اخير با اين دو ويروس را مورد ارزيابي قرار دهيم. بر اين اساس باخذ 5 ميلي ليتر خون از افرادي که در مطالعه فوق شرکت نموده بودند، IgMهاي سرمي ضد ويروس هاي CMV و EBV با استفاده از تکنيک ELISA مورد ارزيابي قرار گرفت.
نتايج: در ميان افراد مورد مطالعه 9 نفر داراي سطح بالايي از آنتي بادي هاي IgM ضد ويروس CMV و 2 نفر نيز داراي مقادير بالايي از آنتي بادي هاي ضد ويروس EBV بودند. در دو فردي که داراي سطح بالايي از آنتي بادي هاي ضد ويروس EBV بودند، سطح آنتي بادي ضد ويروس CMV نيز در آنها مثبت بود. در مراجعه به اطلاعات پزشکي اين افراد مشخص گرديد هر دو اين افراد داراي سابقه جراحي بوده اند.
بحث: نتايج حاصل از اين تحقيق نشان داد که عفونت هاي ويروسي EBV و CMV با وجود آن که موجب آسيب بافتي و يا پاسخ التهابي نگرديده اند، اما موجب تحريک سيستم ايمني گرديده اند بنحوي که بخوبي مي توان درصد قابل توجهي از افرادي را که در معرض دستکاري هاي پزشکي مانند جراحي قرار گرفته اند را مشخص نمود.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 756  
 آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی