برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی ارتباط بین لکنت و برخی بیماریهای آلرژیک در شهر اصفهان

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: شفيعي بيژن,اسكندري اعظم,حلاج اكرم
 
 
 
عنوان همایش: همايش دوسالانه ايمونولوژي، آسم و آلرژي
نوع همایش:  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي
حامی:  دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی ایران
زمان:  1386دوره 6
 
چکیده: 

سابقه و هدف: يکي از رايج ترين و کامل ترين شيوه هاي برقرارري ارتباط در انسان ها، از طريق گفتار شکل مي گيرد. گفتار هم در مراحل يادگيري و هم در مراحل اجرا داراي پيچيدگي هاي فراواني است و به همين دليل در معرض اختلالات بسياري قرار دارد. يکي از اين اختلالات، لکنت است، لکنت نشانگاني است که فرد مبتلا، به دليل از هم گسيسختگي هاي غير ارادي در جريان گفتار که غالبا توسط گير، قفل، تکرار، کشيدگي بيش از حد، مکث و ... نمايان مي گردد، قادر نيست به طور طبيعي صحبت کند. عوامل متعددي در شکل گيري و تشديد لکنت موثرند. يکي از اين عوامل که در منابع متعددي به آن اشاره شده، آلرژي ها هستند. حدود 15% از مردم جهان به نوعي از آلرژي مبتلا مي باشند و از آن رنج مي برند. در اين پژوهش هدف، بررسي ارتباط ميان لکنت و انواعي از آلرژي ها شامل آسم، آلرژيک، رينيت و درماتيت مي باشد.
مواد و روش ها: در اين پژوهش 33 بيمار لکنتي مراجعه کننده به کلينيک هاي گفتار درماني به عنوان گروه مورد و 57 نفر از افراد غير لکنتي همسان شده به عنوان گروه شاهد در نظر گرفته شدند. پرسشنامه مورد نظر براي بررسي آلرژي توسط تمام نمونه ها تکميل و مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: در گروه مورد، از بين 33 نفر لکنتي، 9 نفر (3/27%) مبتلا به آسم آلرژيک و در گروه شاهد، از بين 57 نفر غير لکنتي، 6 نفر (5/10%) مبتلا به آسم بوده اند. در مورد رينيت، در گروه مورد، از 33 نفر لکنتي 6 نفر (2/18%) علايم رينيت را نشان داده و در گروه شاهد، 6 نفر (5/10%) مبتلا به رينيت بوده اند و در بين لکنتي هاي مزبور، 1 نفر (3%) داراي درماتيت و از غير لکنتي ها نيز 4 نفر (7%) درماتيت داشته اند.
بحث و نتيجه گيري: بر اساس نتايج به دست آمده از اين پژوهش بين لکنت و آسم آلرژيک بيماران لکنتي رابطه معني دار به دست آمد ولي هيچ رابطه معني داري ميان دو نوع ديگر آلرژي مورد بررسي يعني رينيت و درماتيت و لکنت حاصل نشد.

 
کلید واژه: لكنت، آلرژي، گفتار درماني، آسم، رينيت، درماتيت
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 179  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی