برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

استفاده از عصاره تام میوه کامل کوکومیس ملو به منظور ایجاد مدل تجربی آلرژی در آزمایشگاه

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: بدوحي ثمره,كمالي نژاد محمد,اماني داور,مصفا نريمان
 
 
 
عنوان همایش: همايش دوسالانه ايمونولوژي، آسم و آلرژي
نوع همایش:  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي
حامی:  دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی ایران
زمان:  1386دوره 6
 
چکیده: 

مقدمه و اهداف: يکي ازمهمترين منابع مواد آلرژي زا، ميوه ها هستند که امروزه سعي ميشود با دانش و مهارت دررديابي و جداسازي آلرژن ها از گياهان، نه تنها در تمهيدات تشخيصي در کلينيک هاي آلرژي بهره جست، بلکه به کمک اين مواد، مدلهاي تجربي مناسبي را در آزمايشگاه براي نيل به اهداف درماني، ايجاد نمود. عصاره گياه کوکوميس ملو (طالبي) حاوي کوکوميزين مي باشد که يک آلرژن قوي معرفي گرديده است. لذا بر آن شديم تا از عصاره کامل اين گياه به عنوان ايجاد يک مدل موشي بطور تجربي استفاده نماييم.
مواد و روشها: سه گروه 6 تايي از موش خالص نژاد Balb/c، مورد استفاده قرار گرفت. به هر يک از گروهها، عصاره ميوه بر اساس غلظت آن در آب آشاميدني (⅛ ، ¼ ، ½) روزانه بمدت 12 ساعت، خورانده شد پس از دو هفته با مشاهده ظهور علايم آلرژي شامل اريتم و خارش، حيوانات با عمل اتانازي قطع حيات گرديدند. سپس اقدام به نمونه گيري خون از قلب و عروق محيطي بمنظور رديابي سرمي IgE و پيدايش بازوفيلي نموديم. همچنين بخشي از پوست و دئودنوم حيوان بمنظور مطالعات بافت شناسي برداشت گرديد. لازم به ذکر است که يافته هاي خون محيطي و مطالعات بافت شناسي نمونه هاي مورد بررسي با ساختارهاي طبيعي نمونه هاي حيواني کنترل، مقايسه خواهد شد.
يافته ها: بررسيهاي فوق تا مرحله مطالعه بازوفيلي نشان داد که در تمامي نمونه ها، بازوفيلي بالاي 15٪ در خون محيطي مشاهده گرديد. در حال حاضر نيز مشغول مطالعه و بررسي ساير نتايج مي باشيم و ارايه آنها را به زمان برگزاري کنگره موکول مي نماييم.
بحث و نتيجه گيري: ظهور بازوفيلي شديد در خون محيطي، ما را به ايجاد يک مدل تجربي آلرژي بمنظور استفاده براي مطالعات فارماکولوژيک آلرژي نزديک نمود چنانچه با افزايش سرمي IgE و نيز بالا بودن تعداد بازوفيل ها و ائوزينوفيل ها در مخاط روده و پوست روبرو گرديم با اهداف اصلي تحقيق همخواني خواهيم داشت ساير يافته ها نيز در صورت ظهور بيانگر موفقيت در ارايه اين مدل مي باشد. همچنين در صورت تخليص فراکنش هاي 14، 36، 54، 67، کيلو دالتوني کوکوميزين از عصاره تام بتوان مدل آلرژي نسبتا اختصاصي تري را در آينده ايجاد نمود .

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 114  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی