برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی زیر کلاس های IgA در افراد مبتلا به HIV

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: بنازاده باغي حسين,زوار مهدي,رحمتي محمد
 
 
 
عنوان همایش: همايش دوسالانه ايمونولوژي، آسم و آلرژي
نوع همایش:  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي
حامی:  دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی ایران
زمان:  1386دوره 6
 
چکیده: 

مقدمه: ايزوتايپ غالب ايمنوگلوبولين در ترشحات اگزوکريني ايمنوگلوبولين A مي باشد که خصوصيات متفاوتي از نوع پلاسمايي دارد. توليد موضعي آن نقش مهمي در جلوگيري از ورود و يا کاهش تهاجم پاتوژن ها از غشا مخاطي دارد و چون اصلي ترين مسير ابتلا به بيماري از طريق مخاط دستگاه ژنيتال است پس فهم بيولوژيکي پاسخ ايمني به HIV در سطوح مخاطي الزامي به نظر مي رسد. آنتي بادي IgA عليه HIV در انواعي از ترشحات مخاطي مانند بزاق، اشک، شير، روده، سرويکوژنيتال، رکتال و سمينال وجود دارد.
مواد و روش ها: راي مطالعه از 50 بيمار HIV و 50 فرد سالم نمونه بزاق و سرم گرفته شد. افراد مورد مطالعه از لحاظ وجود ضايعات دهاني مورد بررسي قرار گرفتند که 48 نفر از افراد سالم و 39 نفر از افراد بيمار بدون عارضه و 2 نفر از افراد سالم مبتلا به آفت دهاني و 11 نفر از افراد بيمار مبتلا به کانديديازيس دهاني بودند. با روش ELISA غلظت IgA در نمونه ها اندازه گيري شد.
نتايج و بحث: سطح IgA2 بزاقي افزايش جزيي در افراد فاقد زخم هاي دهاني داشت ولي بيشترين افزايش در بيماران داراي زخم هاي دهاني مشاهده شد. سطح IgA1 بزاقي در افراد آلوده و شاهد تفاوتي نداشت با اين وجود سطح توتال آنتي بادي در بيماران ايدزي فاقد زخم هاي دهاني بالا بود. رابطه اي مابين سطح توتال آنتي بادي و تعداد سلول هاي CD4 بدست نيامد. در پلاسما سطح هر دو ايزوتايپ افزايش يافته و با تکنيک وسترن بلات مشخص شد که اکثر آنتي بادي اختصاصي IgA عليه HIV در هر دو نمونه پلاسما و بزاق از زير کلاس IgA1 مي باشد.   

 
کلید واژه: HIV، ايمنوگلوبولين A و ايمني مخاطي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 361  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی