برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

Aspf6, Aspf4, Aspf2 مهمترین آلرژنهای آسپرژیلوس فومیگاتوس در تشخیص برونکوپلمنری آسپرژیلوزیس در بیماران مبتلا به کیستیک فیبروزی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: اصل رهنماي اكبري نجيبه,كاظمي عبدالحسن,صالح پوررنج دوست فام اصغر,نوع خواهي ايران
 
 
 
عنوان همایش: همايش دوسالانه ايمونولوژي، آسم و آلرژي
نوع همایش:  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي
حامی:  دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی ایران
زمان:  1386دوره 6
 
 
چکیده: 

مقدمه : آسپرژيلوس فوميگاتوس يک قارچ ساپروفيت با اسپورزايي زياد و وسيع الانتشار است که موجب بيماريهاي مختلف در انسان مي گردد. اين بيماريها شامل مايکوتوکسيکوزيس، واکنشهاي آلرژيک و بيماريهاي سيستميک با مرگ و مير بالا مي باشد. آسپرژيلوزيس سيستميک در افرادي که سيستم ايمني آنها به هر دليل تضعيف شده يا دچار نقص ايمني هستند، بيماران گرانولوماتوز مزمن، نوتروپنيک، افرادي که تحت درمانهاي استروئيدي مي باشند و ... اتفاق مي افتد. برونکوپلمنري آسپرژيلوزيس آلرژيک (ABPA) حاصل از آسپرژيلوزيس فوميگاتوس 2-1% در بيماران آسمي، 0.25-0% در بيماران مبتلا به کيستيک فيبروزيس (CF) ديده مي شود، حتي در بيماران اتوپيک کيستيک فيبروزيس بالاي 60% نيز گزارش شده است. با توجه به ميزان بالاي بروز ABPA در بيماران مبتلا به CF، با تشخيص اين نوع آلرژي و اضافه نمودن درمان ضد قارچي به پروتكل درماني بيماران كيستيك فيبروزيس كمك قابل توجهي به بهبود بيماران خواهد شد.
متد و روش: مطالعات در بين بچه هاي دچار کيستيک فيبروزيس انجام يافته است. تست پوستي، اندازه گيري سطح IgE اختصاصي آسپرژيلوس فوميگاتوس و IgE اختصاصي آلرژنهاي َAsp f1 ,2.3.4,6 با استفاده از روشهاي Semi – Automated, ELISA جهت مشخص شدن بيماران CF مبتلا به ABPA با بيماران بدون ABPA بکار گرفته شده است.
نتايج : نتايج مطالعات نشان مي دهد که در 34 درصد بيماران مبتلا به CF، IgE اختصاصي آسپرژيلوس فوميگاتوس بالا مي باشد و بطور واضحي سطح IgE اختصاصي Asp f6, f4,f2 آسپرژيلوس فوميگاتوس در بيماران ABPA بيشتر از بيماران بدون ABPA بوده است.
بحث: بيش از 18 آنتي ژن آلرژن از آسپرژيلوس فوميگاتوس شناسايي شده است که با رديابي آنها امکان وجود عفونت آسپرژيلوزيس اثبات مي گردد. طي مطالعات اخير ثابت شده است که بيماران مبتلا به ABPA به گروه بزرگي از اين آلرژنها واکنش نشان مي دهند ولي منحصرا سطح IgE اختصاصي آلرژنهاي f6,f4,f2 آسپرژيلوس فوميگاتوس بيشتر از ساير آلرژنها در سرم اين بيماران بالا مي رود. چنين تصور مي شود که با رديابي آلرژنهاي فوق مي توان ABPA را در بيماران دچار کيستيک فيبروزيس تشخيص داد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 138  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی