برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

برنامه ریز تولید در معادن سنگ تزیینی "مطالعه موردی در معدن سنگ اتابکی"

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: اورعي سيدكاظم*,سيدي سيدمسعود,حقيقت لادن
 
 *دانشگاه تربیت مدرس تهران
 
عنوان همایش: كنفرانس مهندسي معدن ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن مهندسی معدن ایران
زمان:  1383دوره 1
 
چکیده: 

از آن جا كه ذخاير معدني جزو منابع اقتصادي پايان پذير هستند، بنابراين توجه به شيوه اقتصادي توليد در آن ها اهميت دارد. سنگ هاي تزييني در سال هاي اخير در ايران و بسياري كشورهاي ديگر بازار خوبي داشته اند. در نظر گرفتن مسايل اقتصادي اين معادن و بكار گيري روش هاي مناسب توليد در آن ها اين امكان را براي كشور به وجود مي آورد كه به منابع درآمدي قابل اعتمادي در كنار نفت دست يافته شود. در بسياري موارد استخراج معادن سنگ تزييني به شيوه هاي غير اقتصادي صورت مي گيرد. يكي از اقدام هايي كه مي توان براي بهبود وضع توليد معادن سنگ تزييني انجام داد، برنامه ريزي براي توليد است.
 اين مقاله با استفاده از روش برنامه ريزي خطي در معادن سنگ تزييني ايران، مدلي را براي توليد بهينه در يكي از اين معادن ارايه مي دهد. براي اين منظور سه مدل براي سه جبهه كار موجود در معدن ارايه شده است. در هر مدل يك تابع هدف وجود دارد كه هدف آن حداكثر كردن سود است و نيز محدوديت هايي گنجانده شده اند كه با شرايط معدن مطابقت دارند. متغ
يرها ي موجود در اين مدل ها انواع محصولات معدن يعني سه نوع سنگ متفاوت مي باشند. سپس با استفاده از روش سيمپلكس مقدار بهينه توليد محصولات معدن مشخص شده و با توجه به تابلوهاي نهايي، شرايط معدن از لحاظ اقتصادي تحت تحليل قرار گرفته شده است. در مدل سازي براي تعيين ضرايب تابع هدف از روش رگرسيون قيد استفاده شده است.
نتايج اين مقاله را مي توان در كليه معادن سنگ تزييني و يا معادن مشابه بكار برد. استفاده از مدل هاي ارايه شده، به بهره برداران اين امكان را مي دهد كه توليد معدن خود را در حد بهينه نگه داشته و از اين طريق بالاترين سوددهي را داشته باشند.

 
کلید واژه: برنامه ريزي خطي، برنامه ريزي سلولي، برنامه ريزي توليد، تجزيه و تحليل حساسيت، اقتصاد معدن
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 191   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی