برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

پی جویی و اکتشاف مواد معدنی در منطقه سرسفیدال - تربت حیدریه

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: حسيني سيداسماعيل*,عبدل زاده مهدي,درخشاني رضا,يوسفي سيدجواد,مراديان عباس
 
 *دانشگاه کرمان
 
عنوان همایش: سمپوزيوم علوم زمين
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان زمین شناسی کشور
زمان:  1384دوره 24
 
چکیده: 

ناحيه سرسفيدال در شمال شرقي ايران بخشي از کمربند آتشفشاني تربت - درونه مي باشد و از سنگ هاي آتشفشاني و نفوذي با پتاسيم بالا تشکيل شده است که اغلب دچار دگرساني هاي متعددي چون پروپيليتي، آرژيليتي، سيليسي و سريسيتي شده اند. هدف از اين تحقيق شناسايي کاني سازيها و دگرساني هاي موجود در اين منطقه مي باشد. در پي جويي هاي اوليه انجام شده دگرساني هاي وسيع آرژيليتي و سيليسي در جنوب منطقه شناسايي شد.
زون سيليسي و آرژيليک در جنوب منطقه توسعه دارد که عمدتا يا در روي گرانيت ها و يا روي زون آرژيليک در واحدهاي آتشفشاني قابل مشاهده است. بررسي ها سنگ شناسي زون آرژيليک نشان مي دهد که کاني شناسي آن تا حدي متنوع است و داراي کوارتز، کائولن، آلبيت، پيروفيلت، مسکويت، کلسيت، کلينوکلر، دياسپور، ديکيت و ايليت است. کاني سازي هاي اکسيد آهن در اين منطقه از کاني هاي اسپيکولاريت - ليمونيت و گاها گوتيت تشکيل شده است.
در بررسي هاي زمين شناسي منطقه نمونه هاي متفاوتي از رسوب، خاک و سنگ جنوب منطقه آناليز شد. در اين آناليزها
Zn در تعدادي از نمونه هاي رسوب آبراهه اي بالا است که پس از بررسي هاي انجام شده و آناليز نمونه هاي سنگي مشخص گرديد ميزان بالاي آن بيشتر مرتبط با سنگهاي آتشفشاني جنوب منطقه است که محتوي بالاتري از اين عنصر را دارد. با و جود اينکه گرانيت ها کاملا تفريق يافته اند اما ميزان پايين Rb ,Li ,Sn ,Zr ,Nb ,Ba وW احتمال کانه دار بودن آنها را منتفي نمي کند. استفاده از دياگرام هاي مختلف از جمله Rb/Sr در برابر Fe+3/Fe+2 پايين بودن ميزان ميزان Th ,P ,Rb و U در اين گرانيتها حاکي از سترون بودن آنها دارد. نتايج تجزيه نمونه هاي سنگ و خاک موجود در دامنه شمالي گرانيت ها که کاني سازي اکسيد آهن در آنها رخ داده است مقادير نسبتا بالايي را در عناصري چون Sn, Li, Ba نشان مي دهد. کاني سازي اکسيد آهن مقادير نابهنجاري را در عناصر Sn و Li نشان مي دهد. رخداد کاني سازي اکسيد آهن در جنوب منطقه سرسفيدال از نظر بافتي تشابهاتي را با ذخيره IOCG را نشان مي دهد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 64   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی