نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثر آلیازینگ در بهینه سازی شبکه برداشت مغناطیس و تعیین مرز با استفاده از سیگنال تحلیلی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: منصوريان احسان*,جانجاني آورزمان حسين,نوروزي غلامحسين
 
 *دانشگاه تهران
 
عنوان همایش: كنفرانس مهندسي معدن ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن مهندسی معدن ایران
زمان:  1387دوره 2
 
چکیده: 

سيگنال تحليلي با استفاده از مشتق در جهات مختلف اثر روند منطقه اي که از نوع درجه اول مي باشد را در سه جهت حذف مي کند و با حذف اثر آنومالي هاي سطحي (نوفه) بدنه مغناطيسي را بهتر نشان مي دهد. سيگنال تحليلي يکي از روش هاي تفسير داده هاي ميدان پتانسيل است. ماکزيمم در دامنه سيگنال تحليلي ميدان بي هنجاري کل مستقل از جهت مغناطيس شدگي است و در تعيين بدنه مغناطيسي راهنما است. به کارگيري اين روش براي تعيين مرز بدنه مغناطيسي باعث کاهش محاسبات پيچيده و نيز کاهش اثر تداخل مي شود.
مشکلات اين روش يکي فاصله بدنه مغناطيسي نسبت به سطح زمين است که هر چه نزديک تر باشد پاسخ مناسب تري داريم و ديگري اختلاف اثر خودپذيري بدنه مغناطيسي و سنگ هاي اطراف است که هر چه اختلاف بيشتر باشد نقشه سيگنال تحليلي واضح تر است.
در اين مقاله تلاش شده است تا اثر آليازينگ بر نقشه هاي پربندي ميدان مغناطيسي و سيگنال تحليلي بصورت کيفي نشان داده شود و تاثير چگالي شبکه برداشت بر نقشه هاي سيگنال تحليلي و ميدان کل بررسي شود و شبکه مناسب نيز بررسي شود.
در اين مطالعه براي تهيه نقشه ها از نرم افزار سرفر 1 استفاده شده است. همچنين نقشه هاي سيگنال تحليلي و تخمين عمق با استفاده از بسته نرم افزاري
USGS با نام PF و ورژن 2.2 مي باشند.

 
کلید واژه: اثرآليازينگ، سيگنال تحليلي، دايک شيبدار، ميدان مغناطيس
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 84   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی