برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

حذف سرب، مس، نیکل از آبهای باطله صنعتی توسط بنتونیت

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: حسيني نوه زهرا*,رنجبر محمد,حاجي امين شيرازي حسن,دركي نادر
 
 *دانشگاه شهيد باهنر کرمان
 
عنوان همایش: كنفرانس مهندسي معدن ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن مهندسی معدن ایران
زمان:  1387دوره 2
 
چکیده: 

افزايش غلظت فلزات سنگين در پساب بسياري از فرايندهاي صنعتي (صنايع فلزي، معادن، کارخانه هاي شيميايي، زه آب اسيدي معادن) و شهري باعث اثرات نامطلوب زيست محيطي شده است. از اينرو همه صنايع جهان ملزم به کاهش مقدار اين فلزات از آبهاي باطله تاسطح قابل قبول شدند. تاکنون روش هاي متعددي براي جدايش اين فلزات به کار رفته است. از ميان اين روش ها استفاده ار رس ها به عنوان جاذب به علت دسترسي آسان و هزينه پايين، مورد توجه قرار گرفته است.
در اين تحقيق جذب سرب، مس و نيکل از محلولهاي آبي در دماي محيط بر روي بنتونيت مورد مطالعه قرار گرفته است. تمامي محلولهاي فلزات دو ظرفيتي در غلظت اوليه 50 ميلي گرم بر ليتر از نمکهاي نيترات آنها تهيه و غلظت آنها به روش جذب اتمي اندازه گيري شده است. آزمايشات در سيستم هاي يک جزئي و چند جزئي به روش ناپيوسته (
batch) انجام شده است. داده هاي جذب از معادلات فرند ليچ و لانگمور پيروي مي کردند به طوري که جذب سرب و نيکل بيشتر از معادله فرند ليچ و جذب مس بيشتر از معادله لانگمور پيروي مي کرد. نتايج نشان مي دهد که در سيستم يک جزئي انتخاب پذيري بنتونيت در مورد کاتيونهاي بالا به صورت +Pb2+>Cu2+ >Ni2 و در سيستم چند جزئي به صورت +Cu2+>Pb2+>Ni2 مي باشد.

 
کلید واژه: بنتونيت، فلزات سنگين، جذب
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 57   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی