برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی امکان تهیه کنسانتره کربنات روی از بخش های کم عیار کانسنگ انگوران

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: مهديلو اكبر,زارعي حسين,ايران نژاد مهدي
 
 
 
عنوان همایش: كنفرانس مهندسي معدن ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن مهندسی معدن ایران
زمان:  1387دوره 2
 
چکیده: 

با افزايش قابل توجه قيمت جهاني روي طي سال هاي اخير، استحصال روي از باطله هاي با عيار متوسط 12 درصدZn که از بخش هاي کم عيار معدن انگوران استخراج و در نزديکي آن انباشت گرديده، مورد توجه قرار گرفته است. هزينه هاي زياد مصرف مواد شيميايي و نيز مسايل زيست محيطي، استحصال روي از کانسنگ هاي کم عيار به روش هيدرومتالورژي را از نظر اقتصادي با مشکل مواجه مي سازد. بنابراين تهيه کنسانتره روي و انجام عمليات هيدرومتالورژي بر روي آن، به دليل رفع بخش عمده معضلات فوق، موجب اقتصادي شدن بهره برداري از اين منابع مي گردد.
براي بررسي امکان توليد کنسانتره روي از اين باطله ها، نمونه معرف تهيه و مورد شناسايي قرار گرفت. اين مطالعات نشانگر آن است که کاني اصلي روي اسميتزونيت و کاني هاي گانگ اصلي شامل کلسيت و کوارتز مي باشد. همچنين در اين مطالعات درجه آزادي اسميت زونيت 90 ميکرون تعيين شد.
در بررسي امکان جدايش به روش هاي ثقلي، با انجام آزمايش جيگ بر روي مواد -15+1 ميلي متر، کنسانتره اي با عيار Zn %27.6 و %73.5 بازيابي حاصل شد. با استفاده از ميزلرزان آزمايش هايي بر روي مواد زير 1 ميلي متر در محدوه هاي ابعادي مختلف انجام گرديد با اين روش بهترين کنسانتره در محدوده ابعادي زير 1 ميلي متر با عيار 28.2 درصد Zn و حدود 68 درصد بازيابي حاصل شد. با انجام فلوتاسيون بر روي کنسانتره حاصل از ترکيب روش هاي ثقلي محصول نهايي با عيار 36 درصد Zn با بازيابي 6.93 درصد به دست آمد. بنابراين با ترکيب جيگ، ميز و فلوتاسيون مي توان کنسانتره نهايي با عيار 36 درصد Zn و بازيابي کل 67 درصد به دست آورد.

 
کلید واژه: اسميت زونيت، جدايش ثقلي، فلوتاسيون، درجه آزادي، کنسانتره روي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 181   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی