برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تفسير و پردازش داده هاي ماهواره اي ETM, ASTER به منظور اکتشاف عناصر فلزي در ناحيه سيه رود آذربايجان شرقي

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: بلوكي محمد*,شكويي حسن,ساماني بهرام‌,نصيري گنجينه كتاب محمد
 
 *دانشگاه صنعتي سهند تبريز
 
عنوان همایش: كنفرانس مهندسي معدن ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن مهندسی معدن ایران
زمان:  1387دوره 2
 
 
چکیده: 

منطقه مورد مطالعه سيه رود در 70 کيلومتري اهر واقع شده است. قسمت عمده منطقه از ولکانيک هاي ائوسن شامل سنگ هاي آتشفشاني با ترکيب آندزيت، داسيت، برش هاي آتشفشاني و توف هاي بازيک و واحدهاي آتشفشاني رسوبي تشکيل شده است. فعاليت هاي ماگمائي بعد از ائوسن نقش عمده اي در ورقه سيه رود، ايفا نموده است که بازتاب اين فعاليت ها به شکل سنگ هاي نفوذي اليگوسن و آتشفشاني است.
نفوذ توده هاي اوليگوسن در فازهاي گوناگون باعث دگرساني و کاني سازي فلزاتي از جمله مس، موليبدن، آهن و... و مخصوصا طلاي اپي ترمال در منطقه مورد مطالعه شده است. به طوريکه توده نفوذي گرانيتوئيدي (Og) با ترکيب گرانوديوريت تا گرانيت آلکالن به صورت وسيع تحت تاثير محلول هاي گرما بي قرار گرفته و در نواحي مختلف مي توان زون هاي آلتراسيون هيدروترمالي موجود در منطقه را مشاهده نمود.
در اين مقاله براي تشخيص انواع زون هاي آلتراس يون هيدروترمال به عنوان انديس مهم اکتشافي، از داده هاي ماهواره اي ASTER استفاده شده و در تهيه نقشه هاي آلتراسيون مربوط به منطقه از روش آناليز مولفه هاي اصلي (Crossta & moore) استفاده شده است که نتيجه اين مطالعات و مطالعات صحرايي منجر به معرفي زون هاي آلتراس يون وسيع هيدروترمالي شامل کاني هاي اکسيد آهن دار و کاني هاي هيدروکسيل دار و علل الخصوص کاني هاي شاخص مربوط به طلاي اپي ترمال از جمله کاني هاي کائولينيت، ايليت و آلونيت گرديد.

 
کلید واژه: کاني زائي، ذخاير اپي ترمال، گرانيت قولان، سيه رود، آلتراسيون، ASTER ،Croosta & Moor ،PCA
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 88   pdf-file
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی