برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسي تاثير روند افزايش جمعيت بر روي منابع آب زيرزميني در شهر زاهدان

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: محمودي پيمان,شكيبا هانيه,سرگلزايي مقدم فرزانه
 
 
 
عنوان همایش: كنفرانس بين المللي بحران آب
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  دانشگاه زابل
زمان:  1387دوره 1
 
 
چکیده: 

شهر زاهدان مرکز استان سيستان و بلوچستان در دشت آبرفتي نسبتا کوچکي به ابعاد 15×15 کيلومتر قرار گرفته است. ضخامت آبرفت در نقاط مختلف اين دشت متفاوت بوده و حداکثر در حدود 80 متر مي باشد. در اين آبرفت با توجه به وضعيت توپوگرافي منطقه، سفره آب زير زميني کوچکي به وجود آمده که از سيلابهاي ارتفاعات مجاور دشت به خصوص ارتفاعات جنوبي و غربي آن تغذيه مي گردد. آبهاي زير زميني در اين منطقه همانند ساير مناطق کويري ايران تنها نقطه اتکا و حيات اجتماعي-اقتصادي مردم بوده است.
سفره آب زير زميني اين دشت در اين سال هاي اخير به ويژه با افزاش جمعيت ناشي از مهاجرت، از نظر بهره برداري وضعيت بحراني پيدا کرده است به طوريکه افت سالانه آب در قسمت هايي از آن بخصوص مکان هائي که چاههاي آب شهر واقع شده اند (جنوب غربي شهر) به بيش از يک متر رسيده است. لذا برداشت بي رويه از منابع آب زير زميني آن باعث هجوم سفره هاي آب شور به آب شيرين شده و شور شدن منابع آب شيرين را باعث گرديده است.
در اين تحقيق جهت بررسي روند افزايش جمعيت بر روي منابع آب زيرزميني شهر زاهدان مراحل زير طي گرديد
:
1- ابتدا منابع تامين کننده آب شهر زاهدان اعم ازآبهاي سطحي و زيرزميني شناسائي گرديدند
2- سرانه آب مصرفي هر نفر در سال مشخص گرديد.
3- در ادامه روند جمعيتي شهر زاهدان از سال 1335 تا 1385 مورد بررسي قرار گرفت.
4- رابطه بين ميزان مصرف آب و افزايش جمعيت در دوره مورد مطالعه محاسبه گرديد.
5- تغييرات سطح آب زيرزميني به عنوان مهمترين منبع تامين کننده آب شهر زاهدان مورد بررسي قرار گرفت.
6- و در نهايت با توجه به روند افزايش جمعيت، اقدام به پيش بيني جمعيت براي 10 سال آينده گرديد و بر اساس اين افزايش جمعيت ميزان تغييرات آب هاي زيرزميني دشت زاهدان مورد مطالعه قرار گرفت.
نتايج حاصل از اين تحقيق نشان مي دهد که در محدوده شهر زاهدان عمق آب زير زميني تابع ارتفاع محل مي باشد به طوريکه در شمال شرق شهر که ارتفاع آن از ساير نقاط کمتر است عمق آب زير زميني به 10 متري سطح زمين مي رسد و در مجاورت تپه هاي فليشي غرب شهر به دليل افزايش ارتفاع زمين عمق سطح آب زير زميني در حدود 45 متري سطح زمين مي رسد.
در بررسي تغييرات سطح آب سفره در آبخوانهاي واحدهاي هيدرولوژيک مشاهده مي شود که هيدروگراف واحد دشت زاهدان سير نزولي را پيموده و به همين جهت اين دشت از چند سال پيش، از دشت هاي ممنوعه بحراني استان محسوب مي شود. بنابراين اگر روند افزايش جمعيت به همين صورت باقي بماند وضعيت بحراني بر منطقه حاکم خواهد شد، بخصوص با وقوع خشکسالي هاي متوالي اين وضعيت تشديد خواهد گرديد. لذا شناسايي منابع جديد آبي و اعمال مديريت هاي صحيح در استفاده از منابع سطحي و زيرزميني به همراه اعمال ممنوعيت هاي شديد تر مي تواند مقداري از اين فشار را بر منابع آبي به خصوص آب هاي زير زميني کاهش دهد.

 
کلید واژه: آب هاي زيرزميني، دشت زاهدان، شهر زاهدان، روند جمعيت
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 331   pdf-file
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی