برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی روند تغییرات بارش در زابل

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: گندمكار امير*
 
 *دانشگاه آزاد اسلامي، واحد نجف آباد
 
عنوان همایش: كنفرانس بين المللي بحران آب
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  دانشگاه زابل
زمان:  1387دوره 1
 
 
چکیده: 

شکل گيري يک سکونتگاه بيش از هر چيز وابسته به وضعيت اقليمي آن مکان است و اگر سکونتگاهي شکل گرفته است به اين دليل بوده که مردم توانسته اند خود و فعاليت هايشان را با وضعيت اقليم آن مکان سازش دهند. بارش مهمترين پارامتر اقليمي در تعيين نوع اقليم يک منطقه است. به طور معمول براي بيان وضيعت بارش در يک منطقه از ميانگين بلند مدت بارش هاي سالانه و ماهانه استفاده مي شود. اگر بارش در يک منطقه کم باشد، ساکنين به نحوي خود را با اين کمبود سازش داده اند. اما اگر تغييرپذيري بارش در يک منطقه زياد باشد و به واقع پراکندگي وقوع بارش زياد و غيرقابل پيش بيني باشد، آنگاه زندگي بشر به مخاطره مي افتد. تغيير در ميزان بارندگي در طول زمان از اهميت زيادي برخوردار است اما آن چيزي که از تغيير در ميزان بارش مهمتر است، تغيير در ضريب تغييرپذيري (پراکندگي زماني) بارش است.
بررسي آمار بارندگي ايستگاه زابل نشان مي دهد که طي چهل سال اخير ميانگين بارش سالانه در زابل حدود 61 ميليمتر بوده است، کمترين بارش سالانه مربوط به سال 2001 ميلادي با مجموع 7.2 ميليمتر و بيشترين مقدار آن مربوط به سال 2005 با مجموع 129.5
 ميليمتر بوده است. در طول اين دوره مقدار بارش داراي نوسان بوده و روند صعودي يا نزولي مشخصي نداشته است، اما ضريب تغييرپذيري بارش طي سال هاي اخير نسبت به دهه هاي قبل افزايش يافته است و ادامه اين روند مي تواند مشکلات فرارواني را براي ساکنين اين منطقه ايجاد نمايد.

 
کلید واژه: تغييرات بارش، ضريب تغييرپذيري، NAO، ENSO
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 113   pdf-file
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی