نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

مقایسه دستورالعملهای ارزیابی لرزه ای قبل از وقوع زلزله در ساختمانهای مسکونی سبک و رایج با دستورالعمل ارزیابی لرزه ای سریع ساختمانهای موجود (نشریه 364)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: فيروزبخت مهدي,وثوقي فر حميدرضا,عرفاني سعيد
 
 
 
عنوان همایش: كنفرانس بين المللي سبك سازي و زلزله
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی کرمان
زمان:  1389دوره -
 
چکیده: 

وقوع زلزله هاي اخير در ايران و ديگر مناطق جهان که خرابي ساختمانها و در نتيجه سبب کشته شدن انسانها شده است، مبين عدم کفايت ساختمانها در تحمل نيروهاي مخرب زلزله مي باشد. با توجه به بحث صنعتي سازي و بافت ساختمانهاي سبک و لزوم برآورد عملکرد لرزه اي سريع آنها، موسسات و محققان مختلف در کشورهاي مختلف مبادرت به تهيه دستورالعملهاي خاص بر اساس ملاحظات اقتصادي، اجتماعي و فني خود نموده اند. در اين راستا سازمان مديريت وبرنامه ريزي کشور در سال 1387 مبادرت به تهيه دستورالعمل ارزيابي لرزه اي سريع ساختمانهاي موجود نمود تا مقدمات لازم جهت ارزيابي مقاومت لرزه اي ساختمانهاي موجود و متعاقبا مقاوم سازي آنها فراهم گردد. چنانچه در پيشگفتار اين دستورالعمل ذکر شده است، دستگاه هاي اجرايي، مهندسان مشاور، پيمانکاران و عوامل ديگر ميتوانند از اين نشريه بعنوان راهنما استفاده کنند و در صورتيکه روشها، دستورالعمل ها و راهنماي بهتري در اختيار داشته باشند، رعايت مفاد اين بخشنامه الزامي نيست.
در اين مقاله در ابتدا به بررسي دستورالعملهاي مختلف ارزيابي لرزه اي سريع قبل از وقوع زلزله پرداخته مي شود و سپس با در کنار هم قرار دادن فاکتورهاي در نظر گرفته شده در اين دستورالعمل ها و انتقال اين داده ها به برنامه آماري
SPSS، زمينه مقايسه روشهاي مختلف ارزيابي آسيب پذيري سريع با روش ارزيابي آسيب پذيري سريع نشريه 364 فراهم مي شود. نتايج نشان مي دهد که آيتم هاي در نظر گرفته شده در دستورالعمل نشريه 364 بترتيب با روشهاي ارزيابي لرزه اي سريع FEMA154، موسسه تحقيقات ساختماني شوراي ملي کانادا و ATC-21، تطابق مناسب (P-Value=1)، متوسط (p-value=0.739) و کم (p-value=0.096) دارد. مقايسه دستورالعملهاي فوق با دستور العمل ارزيابي لرزه اي سريع ساختمانهاي موجود (نشريه 364) سبب مي شود تا نقاط ضعف و قوت دستورالعمل نشريه 364 مشخص گردد و زمينه لازم براي ارتقا آن در نسخه هاي آتي فراهم گردد.

 
کلید واژه: زلزله، ساختمانهاي سبک و رايج، ارزيابي لرزه اي سريع، آسيب پذيري، مقاوم سازي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 118   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی