برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

فرهنگ یادگیری و یادگیری فرهنگی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: يزدان بخش علي اصغر*
 
 *موسسه آموزش عالي بينالود مشهد
 
عنوان همایش: كنگره بين المللي فرهنگ و انديشه ديني
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز غير دولتي
حامی:  موسسه سفيران فرهنگي مبين
زمان:  1397دوره 4
 
چکیده: 

در رابطه با واژه «فرهنگ» تعاريف گوناگوني صورت گرفته که اجمالا مي توان آن را مجموعه اي از دانشها، باورها، هنر، قوانين، اخلاق، آداب و رسوم و ساير قابليتها و عادتهايي دانست که انسان به عنوان عضو جامعه آنها را فرا مي گيرد، فرهنگ با پديده هاي گوناگون در تعامل بوده واز آنها تاثير و تاثر مي پذيرد که ازجمله آنها«يادگيري» است، يادگيري آداب و رسوم و قواعد و سبک هايي وبه عبارت بهتر فرهنگي دارد که براي رسيدن به نتيجه مطلوب، اين «فرهنگ يادگيري» بايد مورد توجه قرار گيرد، از طرف ديگر فرهنگ داراي مولفه ها وعناصري است که مي بايست بر يادگيري سايه افکند، و «يادگيري فرهنگي» را بوجود آورد، اينکه يادگيري چگونه، کجا، ازچه چيز و... باشد؟ عواملي هستند که موجب تعالي يادگيري و اعتلاي آن و با فرهنگ شدن آن مي شوند.
اين مقاله با روش مطالعه، توصيفي تحليلي شکل گرفته و با تحقيقات کتابخانه اي، نقش و تاثير متقابل فرهنگ و يادگيري را در يکديگر مورد بررسي و تحليل و تبيين قرار مي دهد.
با توجه به مباحث مطرح شده در اين مقاله، مي توان اذعان کرد، يادگيري بايد مبتني بر مباحث نظري و بنيادين فرهنگي بوده و از غناي فرهنگي برخوردار باشد، هرچند پيچيدگي و درهم تنيدگي دو واژه فرهنگ و يادگيري به اندازه اي است که مي توان جدا کردن و تفکيک آن دو را بسيار سخت و دشوار دانست ولي بي ترديد هرچه اين دو تعامل بيشتري با يکديگر داشته باشند اهداف متعالي و برتر بدست آمده و به غايت فرهنگ يادگيري يعني يادگيري فرهنگي نزديک شده ايم.

 
کلید واژه: فرهنگ، يادگيري، فرهنگ يادگيري، يادگيري فرهنگي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 668   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی