برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مفهوم شناسی هویت و ماهیت هنر در تمدن اسلامی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: صادق پورفيروزآباد ابوالفضل*
 
 *
 
عنوان همایش: همايش بين المللي بازخواني تمدن اسلامي و جهان شهر معنوي با تاكيد بر شهر مقدس مشهد
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  جامعه المصطفي العالميه
زمان:  1396دوره 1
 
چکیده: 

هنر اسلامي علي رغم گذشت زمان و در طول گذر تاريخي داراي هويت يکسان، که همانا توجه به ذات اقدس باري تعالي بوده، و هنرمند مسلمان نيز با اين هدف و با توجه قلبي و خلوص نيت، هميشه و در هر کجا که توانسته بود، بوسيله خلق آثار ماندگار هنري، در تمامي رشته هاي مربوط به هنر اسلامي، متذکر خداوند منان گرديده و در آفرينش آثار هنري خود به اين هدف تعالي خود دست يافته بود. اين اعتقاد به وحدانيت خداوند در تمامي گستره هنر اسلامي و در عرصه هنر اسلامي به وقوع پيوسته، به طوري که تمامي آثار هنري فوق داراي يک وجه مشترک و هويت مخصوص به خود بوده که در اديان ديگر اين وجه مشترک ديده نمي شود.
از طرفي، اعتقاد به دين باوري اسلامي در اوايل شکل گيري اسلام، و بيان حرفي نو بوسيله ديني نوظهور، نيازمند ابزارهاي مختلفي براي اين انتقال بود که هنر و آن هم در يک چهارچوب ديني و با اعتقادات اسلامي که بطور اخص هنر اسلامي ناميده مي شد، باعث گرديد تا هنر اسلامي آرام آرام و با تاثير از فرهنگهاي پيشين در ابتداي امر ظهور و به مرور با جذب و گزينش اين هنرها به يک زبان و بيان مخصوص به خود دست يافته و در نتيجه شکل مناسبي را به خود بگيرد و براي خود هويت پيدا کند. همچنين هنر اسلامي ضمن حفظ هويت خود، تحولات بوجود آمده در آن را در جهت تکامل و رشد خود، که همانا «بسوي خداست» است، هدايت نموده است.
اين مقاله سعي بر آن دارد تا با تبيين ويژگي هاي خاص هنر اسلامي از منظر هنرمندان و نظريه پردازان هنر اسلامي، به بررسي مفهوم هويت از طريق هنر اسلامي بپردازد. روش پژوهش در اين مقاله به صورت توصيفي-تحليلي مي باشد.

 
کلید واژه: هويت، هنر اسلامي، قرآن، توحيد
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 3004   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی