برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

جهان شهر معنوی و محیط زیست

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: غفراني علي*
 
 *دانشگاه بوعلي سينا، همدان
 
عنوان همایش: همايش بين المللي بازخواني تمدن اسلامي و جهان شهر معنوي با تاكيد بر شهر مقدس مشهد
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  جامعه المصطفي العالميه
زمان:  1396دوره 1
 
چکیده: 

هر شهر و زيستگاه انساني، با اتکا به عوامل زيست محيطي موجود در يک منطقه شکل مي گيرد. از اين رو، توجه به اهميت محيط زيست تقريبا در همه فرهنگها و جوامع انساني از ضروريات بوده و تمام اديان اعم از الهي و بشري، به پيروان خود توصيه مي کردند تا از تخريب محيط زيست اجتناب کنند.
در قرآن به عنوان کتاب آسماني و منبع دين نيز، آيات متعددي درباره اهميت محيط زيست و اهتمام به حفاظت از آن وجود دارد و خداي متعال ضمن تذکر به انسانها در استفاده درست از مواهب الهي، تخريب محيط زيست را مصداق «فساد في الارض» ذکر کرده است.
در تاريخ تمدن اسلامي نيز توجه به محيط زيست به عنوان مظاهر قدرت و نعمت خداوندي مورد توجه بوده و مسلمانان نهايت تلاش خود را در استفاده درست از عوامل زيست محيطي به کار مي گرفتند.
در عصر حاضر که دنيا با توليد گسترده زباله هاي پلاستيکي و پس ماندهاي صنعتي و تخريب شديد محيط زيست مواجه است و کشورهاي مختلف و سازمانهاي بين المللي درجهت حفظ و احياي محيط زيست تلاش سازمان يافته اي را انجام مي دهند، ما مسلمانان نيز که در پي حرکت در مسير معنويت و جهاني سازي اسلام هستيم، بايد ضمن اصلاح در الگوهاي زيستي و فرهنگي خود، به اين نهضت جهاني بپيونديم و در راه حفظ محيط زيست به عنوان آيات الهي و نعمت خداوندي تلاشي سازمان يافته و جدي بکنيم.

 
کلید واژه: محيط زيست، قرآن، فساد في الارض، معنويت اسلامي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 110   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی