برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مطالعه پترولوژیکی، ژئوشیمیایی و پتروژنز سنگهای آذرین منطقه کریم آباد (شمال طبس)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: دوراني سميه*
 
 *دانشگاه آزاد اسلامي، واحد شاهرود
 
عنوان همایش: كنگره بين المللي مطالعات ميان رشته اي در علوم پايه و مهندسي
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  موسسه هم انديشان مبتكر رادمان
زمان:  1396دوره 1
 
چکیده: 

منطقه مورد مطالعه در فاصله 200 کيلومتري شمال طبس (استان خراسان جنوبي) قرار دارد. از نظر تقسيمات زمين شناسي ايران، جزئي از ايران مرکزي بوده و در منتهي اليه شمال شرق بلوک طبس و در زون زبر کوه واقع شده است. در اين منطقه توده هاي گرانيتوئيدي به صورت استوک هاي پراکنده در مجموعه از سنگهاي پرکامبرين و در امتداد زونهاي برشي نفوذ کرده اند.
در مطالعاتي که بر روي 32 نمونه مقطع ن ازک ميکروسکوپي صورت پذيرفت، سنگهاي گرانيتي منطقه عمدتا در رده سنگهاي مونزوگرانيت، گرانوديوريت، گرانيت، کوارتز مونزونيت و سينو گرانيت قرار مي گيرند بر اساس مطلالعاتي که بر روي آناليز 6 نمونه سنگي صورت پذيرفت، سنگهاي منطقه در رديف سنگهاي کالک آلکالن قرار گرفته اند.
الگوي تکتونو ماگمايي، حاکي از يک محيط فرورانش در حاشيه خرد قاره ايران مرکزي در زمان پرکامبرين بوده و اين فرايند باعث تشکيل يک قوس ماگمايي و حوضه پشت قوس در منطقه شده است، حوضه هاي پشت قوس مجموعه اي ائوژئوسنکلينالي را تشکيل داده و با آتشفشانهاي زيردريايي اسيدي در يک محيط کم عمق، موجب تشکيل رسوبات دولوميتي و سنگهاي آهکي ماسه اي با تناوبي از توفهاي اسيدي (ريوليتي) شده است.

 
کلید واژه: طبس، زون زبرکوه، گرانيت
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 49   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی