نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی قابلیت استفاده از تصاویر ماهواره ای با قدرت تفکیک بالا در تشخیص برخی از اشکال فرسایش در استان تهران

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: حاجي قلي زاده محمد*
 
 *شهرداري منطقه 12 تهران
 
عنوان همایش: همايش ملي فرسايش و رسوب
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن آبخیزداری ایران
زمان:  1384دوره 3
 
چکیده: 

با پردازش، تعبير و تفسير عكسها و تصاوير ماهواره اي، اهميت جايگاه و كاربردهاي علوم و تكنولوژي فضايي كه قادر به پيش بيني بروز حوادث غير مترقبه و هشدارهاي لازم، آشكارسازي فعاليتهاي مخاطره آميز زيست محيطي و كاهش اثرات ناشي از آنها، مديريت فرسايش، پيش بيني فصلي و سالانه آب و هوا و بررسي اثر آنها بر كشاروزي، خشكسالي و پيشروي كوير، برنامه ريزي و مديريت منابع، نظير معادن، جنگل، مرتع، ماهيگيري، وحوش، مديريت آب آشاميدني و آشكارسازي آلودگي آب و جلوگيري از امراض، تهيه انوع شكل هاي موضوعي و كارتوگرافي در مقياس هاي گوناگون معين مي گردد.
تغيير كاربري در جنلگها و مراتع به انواع زراعت آبي، ديم، باغات و تاسيسات شهري و صنعتي، در اراضي شيبدار و حساس به فرسايش ميتواند باعث ايجاد و توسعه روند فرسايش و رسوبزايي و سيل خيزي و زمين لغزش در حوزه هاي آبخيز باشد. در اين تحقيق از روش تفسير و پردازش رقومي تصاوير ماهواره اي لندست 7، سنجنده
ETM مربوط به سال 2002 ميلادي براي تهيه شكل فرسايش در پنج حوزه بزرگ محاط استان تهران شامل حوزه طالقان رود، هراز، درياچه نمك، جاجرود - كرج و كوير مركزي استفاده شد. در اين شكل انواع اشكال فرسايشي هزار دره، فرسايش خندقي با شدت زياد، فرسايش خندقي با شدت متوسط، فرسايش خندقي با شدت كم، پهنه هاي با اشكال فرسايشي بادي و بستي سيلگير تفكيك گرديد.

 
کلید واژه: سنجش از دور، شكل اشكال فرسايش، ETM، تهران، ايران
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 132   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی