برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

توصیف حقوق شهروندی زنان در قانون اساسی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: ميرشكاري عباس,فراهاني سيدجواد,مختاري مرضيه
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي تبيين حقوق شهروندي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاددانشگاهي آذربايجان غربي
زمان:  1394دوره 1
 
چکیده: 

در اين پژوهش سعي شده است تا ضمن بررسي اجمالي اينكه اساسا در پرتو حاكميت قانون اساسي، چه نسل هايي از حقوق و آزادي ها براي زنان به‏عنوان شهروندان برابر قابل شناسايي و دسته بندي هستند، مشخص شود كه اولا اين حقوق و آزادي هاي شهروندي با چه ترتيبات و ساز و کارها و نيز چه تضييقات و توسيعاتي در قانون اساسي براي زنان شناسايي گرديده و تضمين شده است و ثانيا قانون اساسي چه تدابير و رهيافت هايي را براي حمايت مضاعف از جايگاه حقوقي زنان در جامعه مدنظر داشته است.
اين فرضيه امكان سنجي شده است  که قانون اساسي نوعي نظام دوگانه را براي حمايت از زنان شناسايي و رسميت داده است؛ از سويي تضمينات عامي را مرتبط با شناسايي، اجرا و حمايت از حقوق و  آزادي هاي اساسي در فصل حقوق ملت براي همه ي ملت اعم از زنان و مردان در نظر گرفته است و از سويي ديگر تضمينات خاص و مضاعفي را ويژه ي زنان و با درک ستم و تبعيضي که در طول تاريخ به زنان روا داشته شده، تدارک ديده است كه از آن مي توان به‏ عنوان "اقدامات تبعيض آميز مثبت به نفع زنان" نام برد.
سعي شده است تا نشان داده شود كه تعميق درک اين نظام حمايتي دوگانه و حسن کاربرد آن مستلزم استفاده از سنت هاي نظري حقوق شهروندي به ‏عنوان ابزار توصيف قانون اساسي مي باشد و در اين چارچوب تفسيرهاي تازه اي نيز از برخي مفاهيم قانون اساسي همچون برابري، نفي سلطه، نفي انحصار و عدم تبعيض صورت گرفته است.
نهايتا با شناسايي برخي اصول راهبردي و برخي از نسل بندي هاي حقوقي در ارتباط با شهروندي زنان مي توان گفت"حقوق و آزادي هاي زنان" در اين پژوهش عبارت است از مجموعه ي مطالباتي که زنان با تکيه بر قانون اساسي به‏ عنوان شهروندان ايراني پيگيري مي نمايند. طبيعتا توازن اين حقوق، با پذيرش تعهدات و مشارکت مسوولانه در زندگي اجتماعي و در بطن آن معنا يافته است. اين حقوق به يک معنا عام هستند؛ يعني تضمينات عامي که قانون اساسي در حمايت از همه ي شهروندان اعم از زن و مرد در فصل حقوق ملت به طور مساوي تحت حاکميت قانون تدارک ديده است؛ و به يک معنا خاص هستند، يعني تضمينات خاصي که قانون اساسي در حمايت از زنان و با ملاحظه ي شرايط خاص آنان مدنظر قرار داده است. راهبرد اصلي اين حقوق به طور سلبي ممنوعيت تبعيض و به طور ايجابي رفع تبعيضات ناروا (اقدامات تبعض آميز مثبت به نفع زنان) مي باشد.

 
کلید واژه: حقوق شهروندي، قانون اساسي، آزادي هاي زنان
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 870   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی