نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی رابطه بین ویژگی های شخصیت متاثر از فرهنگ و استرس ادراک شده در زنان مبتلا به سرطان پستان

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: بني جمالي شكوه السادات,احدي حسن,كوشكي شيرين,عبدي فاطمه*
 
 *دانشگاه آزاد اسلامي، واحد علوم و تحقيقات تهران
 
عنوان همایش: كنفرانس بين المللي فرهنگ آسيب شناسي رواني و تربيت
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن روانشناسي ايران، دانشگاه الزهرا
زمان:  1396دوره 1
 
چکیده: 

سرطان پستان شايع ترين سرطان در سراسر جهان است که شرايط رواني زنان مبتلا را تحت تاثير قرار مي دهد. در ايران سرطان پستان 22.26 درصد از موارد سرطان هاي زنان را تشکيل مي دهد و شايع ترين سرطان در ميان زنان ايراني است. بررسي ها نشان مي دهدکه مبتلايان به سرطان پستان درايران ده سال جوان تر از مبتلايان به اين بيماري در کشورهاي اروپايي هستند و اين موضوع اهميت بررسي و تحقيق در زمينه مشکلات رواني مبتلايان و تاثير فرهنگ را روشن مي سازد.
روش اين تحقيق از نوع همبستگي است. اين پژوهش برروي 
202 نفر از زنان مبتلا به سرطان پستان که در مراکز درماني تهران تحت درمان بوده اند انجام شده است. ابزار شامل: پرسشنامه آيزنک (ويژه بزرگسالان) و پرسشنامه استرس ادراک شده کوهن (pss-14) بوده است.
نظر به اينکه ويژگي هاي شخصيتي خود شامل دو سازه روان رنجورخويي و برونگرايي بوده، بنابراين تاثير برونگرايي بر استرس ادراک شده و تاثير روان رنجورخويي بر استرس ادراک شده مورد آزمون قرار گرفته است. با توجه به مي
زان b استانداردشده و مقدار آزمون تي به عنوان آماره معناداري استنباط شده است که برون گرايي بر استرس به صورت معکوس و معنادار و روان رنجورخويي بر استرس به صورت مثبت و معنادار تاثير دارد.
مبتلاياني که با توجه به فرهنگ شان برونگراتر بوده اند استرس کمتري را ادراک مي کرده اند و آنهايي که روان رنجور خويي بالاتري داشتند استرس بيشتري را ادراک مي کرده اند
.

 
کلید واژه: ويژگي هاي شخصيتي، استرس ادراک شده، سرطان پستان، فرهنگ
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 247   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی