نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

تشخیص خطای شکستگی میله های روتور در موتور القایی قفس سنجابی به کمک شبکه عصبی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: رفيع منزلت محمدرضا,نجاراعرابي بابك,فيض جواد,شريفي قزويني عماد
 
 
 
عنوان همایش: كنفرانس بين المللي برق
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  شرکت توانیر
زمان:  1383دوره 19
 
چکیده: 

توجه به اهميت و كاربرد فراوان موتورهاي القائي در صنعت و لزوم تشخيص به موقع خطا به منظور پيشگيري از گسترش آن، روشي براي تشخيص خودكار خطاي شكستگي ميله هاي روتور كه از جمله خطاهاي رايج در موتورهاي القايي قفسي است، ارائه گرديده است.
روش پيشنهادي بر مبناي تحليل طيف فركانسي سيگنال جريان استاتور به كمك روش هاي پردازش سيگنال و شناسايي الگو توسعه يافته است. اين سيستم با دريافت جريان استاتور و سرعت روتور وضعيت موتور را از نظر وجود يا عدم وجود شكستگي ميله هاي روتور تعيين مي كند. براي تهيه اين سيستم تشخيص خطا ابتدا با بررسي مجموعه داده هاي حاصل از نمونه برداري از موتورهاي سالم و خطادار در شرايط بار و خطاي مختلف، ويژگي هاي شاخص خطا از روي طيف فركانسي سيگنال جريان استخراج و تناسب آنها براي امر تشخيص خطا بر اساس چند معيار مطرح شده، ارزيابي شده است. پس از آن ويژگي هاي انتخاب شده براي مجموعه داده هاي مذكور محاسبه شده و از آنها براي آموزش يك شبكه عصبي استفاده شده است. سرانجام شبكه آموزش ديده بعنوان ابزار تفكيك موتورهاي سالم و خطادار به كار رفته است. روش ارائه شده بر روي مجموعه داده هاي حاصل از يك
سري آزمايش هاي عملي بر روي يك موتور القايي سه فاز آزمايش شده، كه نتايج عملي كارايي آن را در تشخيص خطاي مورد نظر نشان مي دهد.

 
کلید واژه: تشخيص خطاي ميله شكسته، موتور القائي، شبكه عصبي، شناسائي الگو
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 771   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی