برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

نقش و جایگاه مراکز تحقیق و توسعه در صنعت پتروشیمی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: عزيزي عليرضا*
 
 *تهران، خيابان حافظ، دانشگاه صنعتي اميرکبير، ساختمان مراکز نوآورحرفه اي، مرکز مطالعات توسعه تکنولوژي دانشگاه صنعتي اميرکبير
 
عنوان همایش: همايش ملي توسعه فناوري در صنعت نفت
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  دفتر همکاری های فناوری ریاست چمهوری، پژوهشگاه صنعت نفت
زمان:  1383دوره 2
 
چکیده: 

صنعت پتروشيمي صنعتي پويا است که سهم بالايي از تجارت جهاني را به خود اختصاص داده است. گسترش زياد اين صنعت و افزايش تعداد بازيگران آن، رقابت سختي بين توليد کنندگان به وجود آورده است.
مراکز تحقيق و توسعه در حفظ رقابت مندي شرکت ها نقش مهمي ايفا مي کنند و تمام شرکت ها به تقويت و گسترش اين مراکز توجه ويژه اي دارند. نکته اي که در اين ميان بسيار مهم است تعريف نقش و جهت گيري صحيح اين مراکز در صنعت پتروشيمي است. آنچه که موفقيت و شکست اين صنعت را رقم مي زند مبلغي نيست که به اين امر اختصاص مي يابد، بلکه نحوه عملکرد آن است.
شركت ملي صنايع پتروشيمي در سال هاي اخير اقداماتي در زمينه گسترش مراکز تحقيق و توسعه انجام داده است و در کنار مراکز تحقيق و توسعه مستقر در مجتمع هاي پتروشيمي، يک شرکت جديد با عنوان شرکت پژوهش و فناوري ايجاد کرده است. در نتيجه اين اقدامات شاهد افزايش بودجه تحقيق و توسعه بوده ايم در حالي که هنوز اين مراکز شکل واقعي به خود نگرفته اند و نقش واقعي آنها به خوبي تعريف نشده است، به طوري که اين مساله به يکي از چالش هاي اين صنعت تبديل شده است.
در اين مقاله ضمن بررسي وضعيت موجود تحقيق و توسعه در صنعت پتروشيمي ايران، عوامل تاثيرگذار در عملكرد آنها نيز مورد ارزيابي قرار مي گيرد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 274   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی