برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مطالعه اثر متانوژنها بر فرایند ازدیاد برداشت میکروبی نفت

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: طباطبايي ميتراالسادات,مظاهري اسدي مهناز
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي توسعه فناوري در صنعت نفت
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  دفتر همکاری های فناوری ریاست چمهوری، پژوهشگاه صنعت نفت
زمان:  1383دوره 2
 
چکیده: 

در ايران با توجه به وابستگي شديد اقتصاد كشور به صادرات نفت خام و محصولات وابسته، همواره صنايع نفت و گاز و صنايع وابسته به آنها داراي اهميت به سزايي هستند.
به منظور بالا بردن توليد نفت خام تكنيكهاي مختلف ازدياد برداشت مورد استفاده قرار مي گيرد، از جمله جديدترين تكنيكها ي مورد استفاده، فرايند ازدياد برداشت به روش ميكروبي است. فرايند ازدياد برداشت به روش ميكروبي نفت شامل استفاده از ميكروارگانيسمهاي بومي مخازن نفتي و يا استفاده از گونه هاي خاص باكتريايي خالص شده براي توليد متابوليتهاي خاص است كه به ازدياد برداشت نفت كمك مي كند.
"متانوژنها" كه از جمله آركيهاي بومي مخازن نفتي مي باشند به طرق مختلف مانند توليد گاز و نتيجتا افزايش فشار مخزني و نيز كاهش گرانروي سيالات مخزني، شكستن زنجيره هاي سنگين نفتي و كاهش گرانروي نفت، توليد مواد پليمري در ايجاد انسداد انتخابي و يا افزايش گرانروي مايع تزريقي، و توليد تركيبات فعال زيستي در فرايند ازدياد برداشت مفيد واقع مي شوند.
در اين مطالعه چندين نمونه نفتي از مخازن مختلف براي بررسي حضور متانوژنها در نفت خام ايران در نظر گرفته شد. در پي ايزولاسيون در محيط هاي اختصاصي و عمومي توليد گاز و پليمر مورد بررسي قرار گرفت. براي رديابي حضور متانوژنها در نمونه ها پس از چندين بار كشت و حذف ميكروارگانيسمهاي ديگر، ميكروسكوپ فلورسنت مورد استفاده قرار گرفت. تمامي نمونه هاي جدا شده به غلظت نمكي نيازمند بوده و برخي را مي توان هالوفيل تلقي كرد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 74  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی