برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

امنیت خلیج فارس در دو راهی جبر امریکا یا اختیار دولت های منطقه

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: پولاب ام البني*
 
 *مرکز پژوهش و مطالعات استراتژيک خاورميانه
 
عنوان همایش: همايش ملي خليج فارس
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  مركز گردشگري علمي-فرهنگي دانشجويان ايران
زمان:  1392دوره 9
 
 
چکیده: 

منطقه خليج فارس به علت دارا بودن يکي از اصلي ترين منابع انرژي جهان منطقه اي استراتژيک و سياسي در دنياست که نقش ژئوپليتيکي و ژئواستراتژيکي حساسي در ايجاد امنيت جهاني ايفا کرده و در سه دهه گذشته با بسياري از چالش هاي امنيتي، برخوردهاي سياسي و جنگ ها روبرو بوده است.
پويايي سياست هاي جديد در منطقه خليج فارس حاصل منافع ملي و امنيتي امريکا و نتيجه عملي و کاربردي جبر جغرافيايي است که پيوسته داراي نتايج سياسي مخرب و جنگ افروزانه در منطقه بوده است. از سوي ديگر تفکر مديريت نوين جهاني و منطقه اي که از سوي برخي کشورهاي مستقل مطرح مي گردد امنيت را پديده اي مشترک و غيرقابل تبعيض پنداشته که ديگر نيازي به پرچم دار امنيت جهاني نداشته و اختيار و اراده را در برقراري صلح و امنيت از آن کشورهاي منطقه مي داند.
بدون شک هر گونه ناامني در حوزه خليج فارس علاوه بر تاثير گسترده درون حوزه اي سبب لرزان شدن استراتژي هاي جهاني مي گردد. در چنين شرايطي کشورهاي مالک جغرافياي سياسي خليج فارس براي تحقق امنيت پايدار منطقه در يک همکاري منطقه اي و تقويت بسترهاي همگرايي فکري و عملي خواهند توانست بر جبر فرامنطقه اي فايق آمده و اختيار عمل را در دست گيرند.
اين تحقيق دلايل استراتژيک و راهکارهاي سياسي، ديپلماتيک و نظامي تطابق دهنده منطقه و علايق امريکا در خليج فارس را عنوان داشته و واکنش هاي مناسب در امنيت و ثبات منطقه اي را پيشنهاد مي نمايد.

 
کلید واژه: خليج فارس، انرژي، امنيت، جبر جغرافيايي، اختيار
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 124   pdf-file
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی