برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تسلط ساسانیان بر سواحل جنوبی خلیج فارس (شرق و جنوب شرق شبه جزیره عربستان) بر اساس مدارک باستان شناختی به دست آمده

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: خسروزاده عليرضا*
 
 *گروه باستان شناسي، دانشگاه شهرکرد
 
عنوان همایش: همايش ملي خليج فارس
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  مركز گردشگري علمي-فرهنگي دانشجويان ايران
زمان:  1392دوره 9
 
چکیده: 

هرچند ارتباط بين شرق و جنوب شرق عربستان با مناطق مختلف ايران پيش از دوره ساساني به خوبي دانسته نمي شود و مدارک نوشتاري اندکي از اين دوره باقي مانده، اما شمار فراوان مدارک باستان شناختي به دست آمده از اين منطقه و شمار فراوان مدارک نوشتاري باقي مانده نشان مي دهد که اين ناحيه در دوره ساساني ارتباطات بسيار نزديکي با ايران داشته و تحت کنترل قانوني و رسمي ساسانيان بوده است.
هدف اصلي اين تحقيق مطالعه مواد فرهنگي و يافته هاي باستان شناختي به دست آمده از محوطه هاي ساساني سواحل جنوبي خليج فارس (شرق و جنوب شرق شبه جزيره عربستان) است که اين ارتباط نزديک را ثابت مي کنند. با مطالعه اين مواد دانش ما از برهم-کنش هاي بين اين منطقه و سواحل شمالي خليج فارس در اين دوره بيشتر مي شود.
از جمله مهمترين مواد فرهنگي که ارتباط تنگاتنگ بين محوطه هاي سواحل جنوبي با سواحل شمالي خليج فارس را نشان مي دهد، سکه، اشياي فلزي، شيشه، مهره ها و مهرهاي عقيق و عقيق سرخ، و معماري است که نشان دهنده ارتباط نزديک بين سواحل جنوبي و شمالي خليج فارس است که از شماري از محوطه هاي ساساني شرق و جنوب شرق عربستان به دست آمده است.
بر اساس مواد فرهنگي به دست آمده از محوطه هاي ساساني سواحل جنوبي خليج فارس، در دوره ساساني تمامي مناطق شرقي و جنوب شرقي عربستان به شکل يکپارچه تحت کنترل ساسانيان بودند و ساسانيان خود بر اين مناطق نظارت کامل داشته اند.

 
کلید واژه: ساساني، شرق و جنوب شرق عربستان، خليج فارس
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 98   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی