برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

زبان، ادبیات و گویش های ساکنان سواحل خلیج فارس

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: فريبرزي فريبرز*
 
 *جهاد دانشگاهي
 
عنوان همایش: همايش ملي خليج فارس
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  مركز گردشگري علمي-فرهنگي دانشجويان ايران
زمان:  1392دوره 9
 
چکیده: 

آشنايي با زبان، ادبيات و گويش هاي مناطق مختلف ايران و شناخت دقيق خاستگاه، پيشينه، تحولات و وضعيت کنوني آنها، يکي از اصلي ترين و مهمترين ابزارها و شيوه هاي حفظ همبستگي ملي و اسلامي و گسترش علائق و استعدادهاي ايرانيان است. در اين خصوص صاحبنظران و استادان فرهيخته زبان و ادبيات، تاکنون پژوهش هاي فراواني انجام داده اند. اين مقاله نيز کوشيده است زبان، ادبيات و گويش هاي ساکنان سه استان ساحلي خليج فارس شامل استان هاي خوزستان، بوشهر و هرمزگان را بررسي کند.
بدين منظور، ابتدا برخي تعاريف از واژه هاي زبان، ادبيات، گويش و فرهنگ عامه (فولکلور) ذکر شده اند. سپس اين مقاله به بررسي زبان يا زبان ها، ادبيات عامه و ادبيات رسمي شامل ادبيات کلاسيک و معاصر، معرفي نويسندگان و شعراي برجسته قديمي و معاصر اين استان ها و نواحي ساحلي خليج فارس و نيز گويش هاي رايج در اين مناطق پرداخته است. همچنين نمونه هايي هرچند اندک از واژه ها، ادبيات و گويش هاي رايج در مناطق مذکور را به صورت مختصر و در مقايسه با زبان معيار بررسي و تحليل کرده و ريشه و علل ورود و وفور نسبي برخي لغات بيگانه در زبان و گويش هاي اين مناطق را مورد بررسي قرار داده است.
اميد آن است که اين کوشش، در حفظ و گسترش زبان، فرهنگ و ادب اين مناطق و صيانت نسل کنوني و نسل هاي آينده اين استان ها و تمامي مناطق ايران از هجوم فرهنگ بيگانه، موثر واقع شود و تفاوت زبان ها و گويش ها، چنانکه خداي عليم در قرآن کريم فرموده و خواسته است، به جاي آنکه موجب و موجد تفاخرها و تعصبات زباني و قومي و سرزميني شود، به شناخت متقابل و بيشتر صاحبان زبان ها و گويش هاي متفاوت ايراني منجر گردد.

 
کلید واژه: زبان، ادبيات، گويش، خليج فارس، بوشهر، خوزستان، هرمزگان
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 291   pdf-file
 











آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی