برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

خلیج فارس از تجارت مروارید تا تولید نفت

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: معظمي نسرين*
 
 *پژوهشکده زيست فناوري، سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران
 
عنوان همایش: همايش ملي خليج فارس
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  مركز گردشگري علمي-فرهنگي دانشجويان ايران
زمان:  1392دوره 9
 
چکیده: 

قبل از کشف نفت در خليج فارس اين دريا علاوه بر جايگاه مهم مسير آبي و تجاري بين شرق و غرب، براي داشتن بستر مناسب رشد و تکثير صدف هاي مرواريدساز و مرواريدهاي گران قيمت نيز شناخته شده بوده است. همزمان با استقلال جزاير خليج فارس تجارت مرواريد در خليج فارس متوقف شد. از سال 1928 توليد صنعتي مرواريد پرورشي ابتدا در ژاپن و سپس در ساير نقاط جهان توسعه يافت.
برآورد اقتصادي تجارت مرواريد در خليج فارس در اوايل قرن نوزدهم ساليانه بين 240000 تا 300000 £ برآورد شده است و گزارش ديگري ارزش اقتصادي تجارت مرواريد خليج فارس را در سال 1835 معادل 400000 £ و در سال نيز 1896 تنها مرواريدهاي صيدشده در بحرين را 303941 £ گزارش کرده اند.
با استقلال جزاير خليج فارس و ترک حکمرانان خارجي از خليج فارس و کشف نفت در سال 1908 صيد مرواريد متوقف شد و و هزاران غواص از کار بي کار شدند. تعدادي از آنها به کارگري در کشتي هاي باري يا کار در بنادر ايران، هند، کويت، عربستان سعودي و شرق آفريقا روي آوردند. کويت در توسعه صنعت نفت از تعدادي از آن ها استفاده کرد. در بحرين صنعت نفت در 1932 شروع به کار کرد. توليد نفت در عربستان سعودي در سال 1945 شروع شد و با توسعه صنعت نفت در حوزه خليج فارس بسياري از صيادان مرواريد تبديل به غواصان احداث کننده زيرساخت هاي اکتشاف و بهره برداري صنعت نفت شدند. در همان زمان صنعت پرورش صدف هاي مرواريدساز در ژاپن برنامه ريزي شد و اين صنعت در سراسر جهان گسترده شد و با پرورش ميليون ها صدف مرواريدساز، توليد مرواريدهاي با رنگ هاي مختلف منظم و به قيمت ارزان تر صيد مرواريد از صدف هاي بسترهاي طبيعي به فراموشي سپرده شد.

 
کلید واژه: خليج فارس، مرواريد، نفت
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 425   pdf-file
 آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی