برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

روابط ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در سایه تحولات سوریه

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: قاسمي فائزه*
 
 *
 
عنوان همایش: همايش ملي خليج فارس
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  مركز گردشگري علمي-فرهنگي دانشجويان ايران
زمان:  1393دوره 10
 
 
چکیده: 

مقاله به بررسي تاثير جنگ داخلي سوريه بر معادلات امنيتي در منطقه خليج فارس مي پردازد و به اين منظور از تئوري ژئوپلتيک مداخله در جنگ هاي داخلي استفاده کرده است.
سوريه، متحد استراتژيک ايران در منطقه خاورميانه، از سال 2011 وارد بحراني جدي شده است. بحراني که در ابتدا، متاثر از تحولات ديگر کشورهاي عربي و به صورت تظاهراتي اعتراضي آغاز شد، اما پس از مدتي به صورت معادلات پيچيده اي درآمد که بسياري از کشورهاي منطقه اي و فرامنطقه اي را درگير خود ساخت. به نوعي که مساله سوريه در حال حاضر تمامي کشورهاي منطقه را درگير خود ساخته و مستقيم و غيرمستقيم، تبديل به عرصه کشمکش منافع متعارض آن ها شده است. در اين ميان، ايران به عنوان متحد اصلي سوريه در منطقه، به همراه ديگر ارکان جبهه مقاومت در يک سوي ميدان قرار گرفته اند و اغلب کشورهاي محافظه کار منطقه در مقابل اين جبهه و نيز حکومت بشار اسد قرار دارند.
کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس، به ويژه عربستان، قطر و امارات متحده عربي، از جمله مهم ترين بازيگران بحران کنوني هستند. اين دولت ها که پيشتر نيز، در وضعيت تنش و تقابل با ايران قرار داشتند، و در قبال آينده حکومت عراق و تشيع در منطقه با اين کشور دچار تعارض منافع بودند، در برابر مساله سوريه نيز، منافع و اهدافي عليه منافع و اهداف ايران را پي مي گيرند. بنابراين به نظر مي رسد مساله سوريه مي تواند به بحراني جديد در روابط في مابين ايران و شوراي همکاري خليج فارس تبديل شود.
مساله اصلي مقاله، بررسي شکل گيري مسابقه تسليحاتي به دليل تضاد منافع ايران و کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس در بحران سوريه است. به اين دليل مقاله حاضر با پيش کشيدن بحث در خصوص منافع کشورهاي حوزه خليج فارس در بحران سوريه از منظر تئوري ژئوپلتيک مداخله و جنگ داخلي، به بررسي تاثير مداخله کشورهاي اين منطقه در سوريه بر شتاب گرفتن بيش از پيش مسابقه تسليحاتي مي پردازد. بحران سوريه مي تواند به هر چه پيچيده تر و بغرنج تر شدن روابط طرفين در منطقه بينجامد و سبب رشد مسابقه تسليحاتي ميان دولت هاي منطقه شود.

 
کلید واژه: ژئوپلتيک مداخله، خليج فارس، سرايت بحران، محور مقاومت
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 156   pdf-file
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی