برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

روزن داران به عنوان شاخص هاي زيستي در زمين شناسي دريايي

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: سهرابي ملايوسفي معصومه,شاه حسيني سميه
 
 
 
عنوان همایش: همايش زمين شناسي كاربردي و محيط زيست
نوع همایش:  دانشگاه آزاد اسلامي
حامی: دانشگاه آزاد اسلامی اسلام شهر
زمان:  1386دوره 3
 
 
چکیده: 

خليج فارس به واسطه داشتن منابع عظيم انرژي و نيز به عنوان يك شاهراه اقتصادي مهم از بدو پيدايش تاريخ مورد توجه بوده ا ست. بحران انرژي در قرن اخير، توجه به مسايل زيست محيطي و گسترش صنعت زمين گردشگري، از جمله عواملي هستند كه خليج فارس را كانون توجهات بي شمار قرار داده است.
به دليل اهميت تغييرات زيست محيطي در اين منطقه كه در پي استفاده از منابع انرژي و بروز جنگ هاي خليج در اين منطقه رخ داده است، پژوهشي با هدف مطالعات سيستماتيك روزن داران و ميزان تاثيرپذيري ساختمان پوسته آنها از عوامل بوم شناختي انجام گرفت. بدين منظور، نمونه هائي از سطح رسوبات و عمق 50 سانتيمتري از 13 ايستگاه در طول نوار ساحلي جزيره قشم برداشت ه شده است. با بررسي هاي انجام شده، 23 جنس و 35 گونه از روزن داران شناسايي شدند كه حضور روزن داران با پوسته هيالين در نمونه هاي سطحي و عمقي فراواني بيشتري داشته و كمترين حساسيت را نسبت به تغييرات زيست محيطي دارند، به خصوص حضور و فراواني گونه شاخص
Ammonia beccarii Linne در تمام ايستگاه هاي مطالعاتي قابل توجه است. در حالي كه روزن داران با پوسته آگلوتينه حساسيت زيادي به تغييرات شرائط بستر و عوامل فيزيكوشيميايي داشته و در عمق 50 سانتيمتري از فراواني نسبي بالايي نسبت به رسوبات سطحي برخوردارند. همچنين توزيع و فراواني متفاوت روزن داران در نوار ساحلي شمالي و جنوبي در سال هاي اخير متاثر از حركات تكتونيكي گنبد نمكي نمكدان واقع در جنوب جزيره مي باشد.

 
کلید واژه: آگلوتينه، بوم شناختي، زمين گردشگري، گنبد نمكي، هيالين
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
بازدید یکساله 111   pdf-file
 
tabligh

moavenatelmi
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی