برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

یارانه صادراتی در تجارت محصولات کشاورزی ایران

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: طوسي ماندانا,يزداني سعيد
 
 
 
عنوان همایش: کنفرانس اقتصاد کشاورزي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن اقتصاد کشاورزی ایران
زمان:  1384دوره 5
 
چکیده: 

روابط بازرگاني كه هر كشور در سطح بين المللي با ساير كشورها انجام مي دهد مي تواند بر رشد اقتصادي آن كشور تاثير بگذارد و نقش مهمي در تعيين وضعيت و آينده كشور داشته باشد.
در شرايط فعلي برنامه توسعه صادرات غير نفتي، بويژه در خصوص استقلال اقتصادي و رهايي از درآمدهاي تك محصولي نفت، در سرلوحه برنامه هاي اقتصادي دولت قرار دارد كه بين صادرات غير نفتي، صادرات محصولات كشاورزي با توجه به توانايي هاي بالقوه اين بخش، نقش سرنوشت سازي در فرآيند توسعه داشته است لذا با درنظر گرفتن اين توانايي ها توجه به توسعه توليد و صادرات اين دسته از محصولات از اهميت چشمگيري برخوردار است.
بدين منظور مدت زماني است كه از سوي دولت يارانه صادراتي به عنوان راهكار عملي در رسيدن به توسعه صادرات و حمايت از توليد كنندگان داخلي مورد توجه قرار گرفته است به عبارت ديگر وجود امكانات بالقوه توجه سياستگذاران را به اين ابزار سياستي جلب كرده است.
گفتني است در اين راستا تحقيق حاضر پيرامون يارانه صادراتي در كشور صورت گرفته است تا بتوان ضمن شناسايي اين ابزار سياستي، زمينه را براي كاهش هزينه در پرداخت يارانه و در نتيجه افزايش كارايي يارانه صادراتي تخصيص يافته فراهم سازد.
از اهداف اصلي اين تحقيق شناخت سياست يارانه صادراتي و نقش آن در توسعه صادرات محصولات كشاورزي مي باشد و تلاش بر اين است كه ضمن ارايه يك روش براي محاسبه ميزان يارانه صادراتي به بررسي وضعيت يارانه صادراتي در ايران و ارزيابي آن پرداخته شود.
در ارزيابي اين سياست سعي مي شود نحوه و ميزان پرداخت يارانه صادراتي و چگونگي اثر گذاري آن در افزايش صادرات محصولات منتخب كشاورزي بررسي شده و جنبه هاي مثبت و منفي آن شناسايي شود. به منظور بررسي اهداف مذكور و اثرات مختلف ابزار سياستي يارانه صادراتي در ايران و عوامل موثر بر كارايي آن از الگوهاي تعادل جزيي براي شبيه سازي اقتصادي استفاده شده است. در اين روش وضعيت اقتصادي كشور (براي محصولات كشاورزي مشمول يارانه) براي حالتهاي مختلف در چارچوب معدلات رياضي شبيه سازي ده و سپس واكنش سيستم اقتصادي به سياست اتخاذ شده در قالب سناريوهاي مختلف با فروضي متفاوت مورد بررسي قرار مي گيرد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 501   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی