برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

توسعه حیات در کویر

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: لطيفي مهرنوش*
 
 *
 
عنوان همایش: همايش منطقه اي معماري كوير
نوع همایش:  دانشگاه آزاد اسلامي
حامی:  دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردستان
زمان:  1385دوره 1
 
چکیده: 

ما در کشوري زندگي مي کنيم که در حدود سه چهارم مناطق آن در محدوده گرم و خشک و نزديک به3.1  مساحت آن کاملا کويري است.
وجود صدها محوطه باستاني در يزد، کرمان، نطنز و ... مويد آن است که انسانها در طول تاريخ با توجه به قدمت حضورشان همه اين مناطق را زير پا گذاشته و با مشاهده اندک پتانسيل زيست- انساني با توجه تکنيک در دسترس بنيان زندگي اجتماعي را بنا نهاده اند.
شرايط آب و هوايي در کوير دشوار است اما با طراحي هاي همساز با اقليم در اين مناطق، گذشتگان بر شرايط دشوار آن فائق آمده و زندگي در اين مناطق را آسان نموده اند.
در حال حاضر طراحي هاي نامناسب بدون در نظر گرفتن شرايط اقليمي در بعضي نقاط موجب شده تا مردم با اين تصور که زندگي در اين مناطق بسيار دشوار است حاشيه کويرها را ترک کرده و به مناطق با شرايط آب و هوايي مناسب تر کوچ کنند. و در دسته ديگر از اين مناطق که براي سکونت دايم مناسب نمي باشد ولي داراي جاذبه هاي گردشگري فراواني است، در نظر نگرفتن امکانات و تسهيلات لازم براي گردشگران موجب شده که اين بخش عظيم از سرمايه ملي به دست فراموشي سپرده شود.
مطالعه راهکارهاي ابتکاري پشتيبان براي دستيابي مطلوب ترين پاسخ به نياز زيستي ساکنان اين مناطق تعريف نمودن درست مفهوم توسعه حيات در کوير و خلق راهکارهاي ابتکاري و در راستاي طراحي همساز با اقليم اين مناطق، بدون شک تنها راه بقاي اين سرزمينها به عنوان مهماندار انسان خواهد بود.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 43   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی