برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مقابله با آلودگي هاي نفتي در خليج فارس

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: منوچهري غلامرضا*
 
 *
 
عنوان همایش: همايش ملي دوسالانه انجمن متخصصان محيط زيست ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن متخصصان محیط زیست ایران
زمان:  1385دوره 6
 
 
چکیده: 

صنعت نفت و گاز يكي از بزرگترين صنايع در كشور ايران مي باشد و بخش حياتي اقتصاد ملي به شمار مي رود. اين صنعت خطرات محيطي بالقوه در زيستگاه هاي مجاور يا نزديك به آنها را افزايش مي دهد. بررسي عوامل آلودگي در خليج فارس و كشمكش هاي منطقه اي اكوسيستم خليج فارس، علاوه بر تاثيرپذيري از بهره برداري و توسعه، در سالهاي اخير بزرگترين فجايع زيست محيطي جهان در نوع خود را نشان داده است.
آن قسمت از نفت رها شده به دريا كه به ساحل مي رسد شام ل هيدروكربن هاي سنگين است كه در اندازه هاي مختلف در سطح ساحل قرار مي گيرند. از طرفي چنانچه لكه هاي نفتي به ساحل برسند به وسيله امواج روي ساحل گسترده شده و به لايه هاي زيرين نفوذ مي كنند. همچنين بهره برداري از منابع نفت و گاز، احتمال آزاد شدن مقادير فزاينده اي گاز و در نتيجه تاثير آن بر اكوسيستم دريا را در پي خواهد داشت. نفت خام با بيش از 340 فرآورده يكي از اصلي ترين منابع انرژي و نيروي محركه اقتصادي جهاني است. آلودگي هاي نفتي تقريبا يك پيامد اجتناب پذير از افزايش سريع جمعيت و مثرف انرژي است كه بر پايه تكنولوژي نفت قرار دارد.
موادي كه در نتيجه فعاليت اين نوع صنايع به آب هاي دريا سرازير مي شوند، به طور مستقيم به حيات اين مناطق دريايي حمله مي كنند و آنها را از بين مي برند. مواد نفتي هنگاميكه وارد دريا مي شوند براحتي تجزيه نمي شوند و مدت زمان بسيار طولاني باقي مي مانند. روشهاي متعددي براي حذف آلودگي هاي نفتي در محيط زيست ارايه شده كه مهمترين آنها عبارتند از:
1. جمع آوري دستي آلودگي هاي نفتي از سطح آب
2. محصور كردن آلودگي هاي نفتي به وسيله وسايل فيزيكي
3. استفاده از موادي مانند پر و كاه كه ذرات نفت را جذب مي كند
4. آتش زدن
5. استفاده از حلالهاي دو قطبي
6. پاكسازي زيستي يا تجزيه زيستي و يا
Bioremediation
شركت پتروپارس با رعايت مفاد خط مشي
HSE خود را متعهد به حفظ منابع زيست محيطي در بخشهاي دريا و خشكي دانسته، و در اين راستا با الگو برداري از روشهاي نوين و به روز دنيا و نيز اجراي سيستم كارآمد HSEMS بر مبناي دستورالعمل هاي OGP (انجمن بين المللي توليد كنندگان نفت و گاز)، تلاش مي نمايد تا گام مثبتي در جهت پيشبرد روشهاي نوين مقابله با آلودگي و حفظ منابع خدادادي كشورمان بردارد.

 
کلید واژه: زيستگاه هاي مجاور، لكه هاي نفتي، منابع نفت و گاز، حذف آلودگيهاي نفتي، پاك سازي زيست HSE-HSEMS
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 488  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی