نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

ارزیابی اثرات زیست محیطی پروژه های شهری، رهیافتی به سوی توسعه پایدار شهری

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: حيدرزاده محمدهادي,جعفري وراميني اميرحسين,خوشنام هاشم
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي دوسالانه انجمن متخصصان محيط زيست ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن متخصصان محیط زیست ایران
زمان:  1385دوره 6
 
چکیده: 

نگرشي گذرا بر وضعيت محيط زيست جهان در دو دهه گذشته نشان مي دهد كه عليرغم حساسيتهاي اخير در زمينه محيط زيست نه تنها اثرات مخرب انساني كاهش نيافته بلكه مسايل حاد و دشواري مانند آلودگي شديد جو، نازك شدن لايه ازن، بروز پديده گلخانه اي و گرم شدن كره زمين و اثرات متعدد ناشي از اين پديده ها مطرح شده است.
كلان شهر تهران نيز به عنوان پايتخت جمهوري اسلامي ايران در حدود 10 ميليون نفر را در خود جاي داده كه اين امر خود منجر به گسترش و شدت فشارهاي وارده بر محيط زيست و در نتيجه بروز انواع آلودگي هاي زيست محيطي، تخريب منابع و كاهش فضاهاي طبيعي و در پي آن افزايش نياز شهروندان تهراني به محيط زيستي سالم و در نتيجه افزايش انتظارات آنان از مديران و برنامه ريزان شهري در كلان شهر تهران شده است. به اين ترتيب نقش مديران و برنامه ريزان شهري شهر تهران تنها تعيين كاربري هاي اراضي و برنامه ريزي فضايي نخواهد بود، بلكه يكي از اصلي ترين و مهم ترين وظايفي كه بر عهده آنان مي باشد، برنامه ريزي شهري در جهت توسعه پايدار كلان شهر تهران مي باشد.
لذا مطالعه و برنامه ريزي در جهت شناسايي، حذف يا كاهش آلودگي هاي زيست محيطي كه گريبانگير مردم و به عبارتي كلان شهر تهران مي باشد و همچنين توجه به مسايل و ملاحظات زيست محيطي در برنامه ريزي ها، فعاليت ها و اقدامات توسعه در كلان شهر تهران، مي تواند گامي موثر در جهت بهبود وضعيت محيط زيست و در نتيجه ارتقا سطح كيفيت زندگي مردم باشد. از اين رو:
توجه به مطالعات زيست محيطي و به طور مشخص انجام مطالعات ارزيابي اثرات زيست محيطي در مرحله امكان سنجي، مكان يابي و قبل از اجراي پروژه هاي عمراني در شهر تهران به عنوان يكي از موثرترين روشهاي مديريتي در كاهش اثرات زيست محيطي و ابزاري در راه رسيدن به توسعه پايدار شهري به شمار مي رود.
در اين مقاله سعي شده است كه ضمن بررسي نيازها و ضرورتهاي ارزيابي زيست محيطي پروژه هاي شهري، برخي از اثرات سوء زيست محيطي در كاهش كيفيت زندگي شهري اين گونه پروژه ها مورد تجزيه و تحليل قرار گيرد و ارزيابي اثرات زيست محيطي به عنوان يكي از مهمترين ابزار دستيابي به توسعه پايدار شهري مورد بررسي قرار گيرد و راهكار اجرايي شدن مطالعات ارزيابي زيست محيطي براي پروژه هاي شهري توسط شهرداري تهران ارايه گردد.

 
کلید واژه: ارزيابي اثرات توسعه، توسعه پايدار، پروژه هاي عمراني شهري
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 891   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی