برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

عوامل زمینه ساز خودکشی در شهر رشت

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: رهبرطارمسري مرتضي,اورنگ پور رضا,موسويان روشن ضمير سيدامين,دوام فروغ
 
 
 
عنوان همایش: همايش سم شناسي و مسموميت هاي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن سم شناسی ایران
زمان:  1383دوره 8
 
چکیده: 

خودکشي به معني آسيب مرگبار به خود است که با هدفي آگاهانه انجام مي شود و به عنوان يک مشکل عمده بهداشتي در حدود 0.9-0.4 درصد از کل مرگها را شامل مي شود. خودکشي سومين عامل منجر به مرگ در ميان نوجوانان و هفتمين عامل در جوانان مي باشد. با توجه به جوان بودن جمعيت کشور و افزايش نرخ خودکشي در سالهاي اخير و زيان اجتماعي و صرف وقت و هزينه بازگرداندن بيماران، انجام يک بررسي در خصوص تبيين علل خودکشي ضروري بود.
در اين مطالعه مقطعي، پرسشنامه اي حاوي سوالات دموگرافيک و اجتماعي و عامل زمينه ساز خودکشي طراحي گرديد و با مراجعه روزانه به اورژانس بيمارستان رازي، ضمن مصاحبه با بيماران و همراهان آنها، اطلاعات لازم جمع آوري گرديد. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS 9 و آزمون با ضريب اطمينان 95% مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
از مجموع 240 مورد اقدام کنندگان به خودکشي 98 نفر (40.8%) مرد و 142 نفر (59.2%) زن بودند. بيشترين تعداد نمونه ها در سنين 19-15 سال (33.3%) و در رده تحصيلي راهنمايي (30.4%) مي باشند، همچنين 22.9% موارد قبلا دست به خودکشي زده بودند.
مهمترين علل زمينه ساز خودکشي در اين مطالعه اختلافات خانوادگي (54.6%)، مشکلات عاطفي (عشقي) (18.8%)، مشکلات اقتصادي (8.3%)، مشکلات جسمي و روحي (7.9%) و ساير علل (7.9%) بوده اند و در 2.5% موارد نيز علت خاصي بدست نيامد.
علل زمينه ساز در متاهلين با غير متاهلين متفاوت بود (0.05>P) و در سنين زير 25 سال و بالاي آن اختلاف معني دار داشت (0.05>P).
همانند بيشتر مطالعات مشابه در جهان، اختلافات خانوادگي از مهمترين عوامل زمينه ساز خودکشي در اين مطالعه بود. همچنين در سنين جواني مشکلات عاطفي (عشقي) دسته بزرگي از عوامل خودکشي را به خود اختصاص مي دهد که آموزش افراد جهت ارتقاي بهداشت رواني و کنترل و برقراري روابط مناسب اجتماعي مي تواند در کاهش موارد اقدام به خودکشي موثر باشد.

 
کلید واژه: خودکشي، اختلافات خانوادگي، عوامل زمينه ساز
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 270  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی