برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

عوارض دیررس ناشی از سموم شیمیایی در جانبازان جنگ تحمیلی

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: شهرتي مجيد,قانعي مصطفي,خوش باطن علي,خاطري شهريار
 
 
 
عنوان همایش: همايش سم شناسي و مسموميت هاي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن سم شناسی ایران
زمان:  1383دوره 8
 
چکیده: 

در طول جنگ تحميلي عراق عليه ايران، عوامل شيميايي مختلفي توسط عراق بر عليه ايران مورد استفاده قرار گرفت. بر اساس گزارشات مستند بيشترين عامل شيميايي استفاده شده در طول جنگ، عوامل اعصاب و سپس گاز خردل مي باشد. گازهاي اعصاب عمدتا داراي اثر کشنده (در مسموميت هاي شديد) و اثرات ناپايدار به محيط و بدن انسان مي باشد و عوارض درازمدت مشخص براي آن شناخته نشده است هر چند که اخيرا گزارشاتي در خصوص ضعف عضلاني و اختلالات سيستم عصبي ارايه گرديده است. اما گاز خردل به دليل اهميت خاص خود و مکانيسم اثر بر DNA سلولي، داراي آثار و عوارض ديررس مي باشد که عوارض اصلي دراز مدت گاز خردل عمدتا در سيستم تنفسي (ريه و راههاي هوايي)، چشم ها و پوست ها تظاهر مي کنند که شدت آن بستگي به ميزان تماس با گاز خردل و ميزان مقاومت فرد در مقابل آن دارد.
عوارض مزمن ريوي ناشي از خردل به صورت مختلف از نظر کلينيکي بروز مي کند که عوارض مزمن ايجاد شده شامل برونشيت مزمن، فيبروز ريه، آسم، برونشکتازي و تنگي در تراشه و برونش هاي اصلي مي باشد. از عوارض مزمن چشمي گاز خردل کراتيت تاخيري مي باشد که اين ضايعات اکثرا باعث کاهش شديد ديد شده و ممکن است منجر به نابينايي شود.
عوارض مزمن پوستي گاز خردل خشکي پوست، خارش هاي مقاوم به درمان و همين طور ظهور مجدد تاول در فصول گرم سال و تغيير پيگمانتاسيون پوستي در محل ضايعات است. بررسي هاي صورت گرفته روي 34000 نفر از جانبازان شيميايي نشان داده است که شيوع ضايعات مزمن ريوي 42.5%، ضايعات چشمي 39.3% و ضايعات مزمن پوستي 24.5% مي باشد که شدت ضايعات ارگانهاي مختلف در اين افراد به چهار گروه طبيعي (Normal)، خفيف (Meld)، متوسط (Moderate) و شديد (Severe) تقسيم مي شوند. و در خصوص ضايعات ريوي در 4 گروه اشاره شده فوق مطالعات بررسي پاتوفيزيولوژي ضايعات و همين طور کارآزمايي باليني داروهاي مختلف در حال انجام مي باشد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 2802  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی