برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

گزارش یک مورد مرگ ناشی از مسمومیت در اثر مصرف تریاک آلوده به سرب

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: سلطاني نژاد كامبيز,اخگري مريم,فريادي منصور
 
 
 
عنوان همایش: همايش سم شناسي و مسموميت هاي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن سم شناسی ایران
زمان:  1383دوره 8
 
چکیده: 

مسموميت حاد ناشي از مواد مخدر به عنوان يكي از علل مرگ و مير در كشور ما محسوب مي گردد. وجود مواد افزودني كه گاه به صورت عمدي در جهت افزايش وزن يا حجم مواد و يا به صورت اتفاقي در فرايند توليد به اين مواد اضافه مي شوند، مي تواند باعث بروز يا تشديد مسموميت گردد. در اين مقاله به بررسي يك مورد مرگ در نتيجه مصرف ترياك آلوده به سرب مي پردازيم.
متوفي مردي 27 ساله، مجرد، كارگر كارگاه لوله سازي كه داراي سابقه مصرف دخانيات و ترياك بود. متعاقب مصرف ترياك دچار بي قراري و كاهش سطح هوشياري شده و به بيمارستان منتقل گرديد. در بدو ورود به بيمارستان دچار تشنج و اختلال عملكرد قلبي - تنفسي گرديده و تحت اقدامات احيا قلبي - ريوي و انتوباسيون قرار گرفته و در بخش مراقبت هاي ويژه بستري شد.
با توجه به حالات باليني و سابقه مسموميت با سرب در 3 ماه قبل احتمال مسموميت مجدد با سرب در وي مطرح شد كه براي تشخيص، نمونه خوني بيمار از نظر سرب مورد آزمايش قرار گرفت و نتيجه آزمايش بيانگر وجود مقادير بالاي سرب در خون بوده است. بعد از 3 روز از بستري شدن عليرغم اقدامات درماني و درمان با عوامل شلاته كننده، بيمار فوت مي كند. با توجه به سابقه و شغل بيمار و در جهت رد احتمال بروز مسموميت شغلي، باقي مانده ترياك مصرف شده توسط متوفي جهت بررسي از نظر وجود ناخالصي سرب به آزمايشگاه سموم فلزي بخش سم شناسي سازمان پزشكي قانوني كشور ارسال گرديد، كه در آزمايشات انجام شده به روش اسپكتروفتومتري جذب اتمي در نمونه ترياك 5.68 درصد سرب يافت گرديد.
با توجه به وجود سرب در خون متوفي و وجود سرب در نمونه ترياك مصرفي مي توان چنين نتيجه گيري نمود كه مصرف ترياك آلوده باعث بروز علايم و نشانه هاي مسموميت حاد ناشي از سرب گرديده است از اين رو لزوم توجه و شناسايي ناخالصي هاي موجود در مواد مخدر جهت اتخاذ تدابير درماني در حين بروز مسموميت ها اجتناب ناپذير است.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 429  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی