برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تحلیلی بر آسیب های فرهنگی و اجتماعی جهانی شدن

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: عباسي اصل شفيع*
 
 *گروه معارف اسلامي، دانشگاه تربيت معلم آذربايجان
 
عنوان همایش: همايش هجوم خاموش
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی، جهاددانشگاهی واحد استان لرستان
زمان:  1390دوره 2
 
چکیده: 

جهاني شدن به معناي فرو ريختن مرزها و فراتر رفتن از آن در سطح جهاني و در ابعاد متعدد اقتصادي، فرهنگي، سياسي، اجتماعي و ...، که فرآيند آن دگرگون شدن ساختارهاي محلي به جهاني است.
فرآيند جهاني شدن، ابعاد و دامنه آن، آن قدر وسيع و گسترده است که تمام شئون زندگي بشر در عرصه هاي مختلف علم و تکنولوژي، فرهنگ، اجتماع، سياست و اقتصاد را تحت تاثير قرارداده است تا جايي که برخي صاحب نظران آن را به عنوان بزرگترين رخداد تاريخ بشري ياد کرده اند. بدون ترديد تاثيرات بسيار مهم و عميقي را در بعد اجتماعي خواهد داشت.
شناسايي دقيق تاثيرات مثبت و منفي آن به قدري مهم است که ذهن بسياري از متفکران و انديشمندان را به خود جلب کرده است. لذا توجه به آسيب هاي اجتماعي که در سايه تحولات جهاني شدن خود را نشان مي دهد از مهمترين رسالت انساني، دانشمندان مختلف مسلمانان مي باشد.
اين پژوهش با استفاده از روش توصيفي و با هدف پرده گشايي و توصيف فرآيند جهاني شدن و ابعاد و لايه هاي متعدد آن مي باشد که جهاني شدن جهان اسلام را با ارزش ها و بنيان هاي و معنوي و اساسي خود در معرض چالش قرار داده است و ارتباط آن با آسيب هاي اجتماعي مورد توجه قرار گرفته است.

 
کلید واژه: جهاني شدن، آسيب هاي اجتماعي، تاثيرات، جهان اسلام، جهاني، ارتباطات
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 82   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی