برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

پیش بینی و توزیع شیوع بیماری مالاریا با استفاده از سامانه اطلاعات مکانی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: پيرمرادي عليرضا,باقري فاطمه,رازقي سيده مهديه,شرقي صدرآبادي الهام
 
 
 
عنوان همایش: همايش سيستم هاي اطلاعات مكاني
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان نقشه برداری کشور
زمان:  1385دوره 3
 
چکیده: 

يكي از بيماريهاي واگيردار كه بيشترين آمار مرگ و مير درجهان را دارا مي باشد. بيماري مالاريا است و كشور ما نيز از اين قاعده مستثني نمي باشد. با توجه به نتايج تحقيقات در مورد بيماري مالاريا و شرايط محيطي موثر بر آن، بدليل اين كه منطقه چابهار يكي از مناطق مساعد بيماري مالاريا در كشور ما مي باشد در اين تحقيق منطقه چابهار مورد بررسي قرار گرفته است.
با توجه به اين كه تخم هاي پشه آنوفل 7 تا 21 روز بعد از تخم گذاري به پشه بالغ تبديل مي شوند با استفاده از فاكتورهاي به روز موثر در بروز بيماري مالاريا، مي توان مناطق را از نظر شيوع بيماري در هر ماه از سال پيش بيني نمود. هدف اين تحقيق به دستاوردن مدلي براي پيش بيني شيوع بيماري مالاريا با استفاده از توابع تحليلي GIS مي باشد.
در اين تحقيق با بررسي عوامل موثر در اپيدمي مالاريا و با توجه به فاكتورهاي مورد نياز جهت مدلسازي شيوع اين بيماري، (مانند دما، رطوبت، پوشش گياهي و …) اقدام به جمع آوري اطلاعات گرديد. سپس نقشه هاي فاكتور تهيه و طبقه بندي مجدد (Reclassification) روي آنها انجام گرفت. بعد از آن به روش Rating، به هر يك از فاكتورهاي وزني داده شده و در انتها نيز با استفاده از مدل پيش بيني تهيه شده، نقشه هاي فاكتور به روش همپوشاني شاخص تلفيق و مناطق پر خطر پيش بيني گرديد.

 
کلید واژه: اپيدمي، اپيدميولوژي، سيستم هاي اطلاعات مكاني (GIS)، روش هاي وزندهي، روش وزندهي Rating، مالاريا، مدل همپوشاني، شاخص، منطقه آندميك، نقشه فاكتور
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 184   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی