نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی میزان فرمالدئید موجود در هوای محیط کارگاهها در تعدادی از کارخانجات تهران در سال 1382

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: زنده دل رضوان*,خيري هما,قاضي خوانساري محمود
 
 *تهران، تهرانسر، کلینیک کریم، آزمایشگاه رفرانس بهداشت حرفه ای
 
عنوان همایش: همايش سم شناسي و مسموميت هاي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن سم شناسی ایران
زمان:  1383دوره 8
 
چکیده: 

قرنهاست كه خطرات مواد شيميايي در محيط كار، از عوامل مشخص در ايجاد آثار مضر بر سلامت انسانهاست. اگر چه امروز وضعيت كاري بسيار مطمئن تر از گذشته مي باشد و سطح خطرات تا حد قابل قبولي كاهش يافته است اما تشخيص عامل ايجاد كننده بيماريهاي مزمن بسيار مشكل شده است.
برنامه هاي حفاظت سلامت و نظارت بر محيط كار سبب كاهش تماس و ايجاد اختلال در مسير ورود مواد مضر و شناسايي اثرات زودرس قبل از ايجاد اثرات سينرژيك مواد سمي در محيط كار مي گردد. واضح است كه مشخص نمودن مقدار تماس نقش مهمي در شناسايي تماس با آلاينده قبل از تاثير بر سلامت افراد بازي مي كند. در اين مطالعه با استفاده از متد پيشنهاد شده در NIOSH مقدار فرمالدئيد موجود در كارگاههاي بعضي كارخانجات اندازه گيري شده است. نمونه هاي فرمالدئيد از هواي محيط 24 كارگاه با 159 كارگر تهيه شده است كه 11 كارگاه از كارخانه هاي داروسازي، 5 كارگاه از كارخانه هاي ساخت مواد شوينده، 4 كارگاه جوجه كشي و 4 كارگاه در صنعت ملامين سازي انتخاب شده است.
نتايج نشان مي دهد كه ميانگين غلظت در كارگاههاي داروسازي 0.769ppm، در كارگاههاي ساخت مواد شوينده 0.558ppm، در كارگاههاي جوجه كشي 0.432ppm و در صنعت ملامين سازي 0.538ppm مي باشد. با توجه به اينكه مقدار استاندارد كوتاه مدت (Ceiling) فرمالدئيد 0.3ppm است، از كارگاههاي بررسي شده 91.7% داراي تماس بالاتر از حد مجاز با فرمالدئيد مي باشند. از آنجايي كه تماس با فرمالدئيد سبب پنومونيت، ادم ريوي و آسم آلرژيك مي گردد بنظر مي رسد كه بكار گرفتن وسايل حفاظت فردي در اين موارد ضروري مي باشد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 177  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی