برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثرات تراتوژنیک Zingiber officinale در موش سوری

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: معلم سيدعادل*,نياپور مريم
 
 *گروه فارماكودينامي و سم شناسي، دانشكده داروسازي، بخش سم شناسي، مركز تحقيقات علوم دارويي، دانشگاه علوم پزشكي مشهد،
 
عنوان همایش: همايش سم شناسي و مسموميت هاي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن سم شناسی ایران
زمان:  1383دوره 8
 
چکیده: 

زنجبيل ريشه گياه Zingiber officinale حاوي تركيبات متعددي است كه از آن جمله مي توان به اولئورزين، زينجيبرن، شوگالولها، جرانيول، جينكل، جرانيل، جينجرول ها، پيروگالول ها، اركوكورمن، بتابيزابولن و تركيبي از هيدروكسي آلكانون اشاره كرد. گزارش گرديده است كه خاصيت ضد تهوعي زنجبيل مربوط به تركيب اخير مي باشد. از آنجاييكه زنجبيل به عنوان داروي ضد تهوع و استفراغ دوران بارداري پيشنهاد شده است، در اين تحقيق سميت جنيني عصاره آبي و الكلي زنجبيل بر اساس روش استاندارد GLP مورد بررسي قرار گرفت.
ابتدا حداكثر دوز قابل تحمل عصاره آبي و الكلي محاسبه شد و سپس دوز تجويز شده انتخاب گرديد و از روزهاي ششم تا چهاردهم بارداري به موشها به صورت داخل صفاقي تجويز شد. جنين ها در روز هجدهم با جراحي سزارين خارج شده و پس از بررسي متغيرهاي خارجي به كمك امواج مايكروويوفيكس و رنگ آميزي شده و مورد بررسي قرار گرفتند.
تجويز هر دو دوز عصاره هاي آبي يا الكلي باعث اختلال در سير طبيعي افزايش وزن موشهاي باردار و هم چنين كاهش معني دار وزن رحم در مقايسه با گروه كنترل گرديد. وزن و قد جنين هاي موشهاي دريافت كننده عصاره آبي يا الكلي كاهش قابل ملاحظه اي نشان داد. ناهنجاريهاي بافتي متعددي در گروههاي دريافت كننده عصاره آبي يا الكلي مشاهده شد، كه از آن جمله مي توان به كوتاهي و پيچش غير طبيعي دست و پا، غده تيروئيد فوليكولار، ماكروسفالي، اگزنسفالي، بزرگ بودن كليه ها، زائده دنده اي و اختلالات فراون ديگري اشاره كرد كه بوضوح نشان دهنده اثرات تراتوژنيك عصاره هاي زنجبيل در دزهاي تجويز شده مي باشد.
احتمالا زنجبيل با تاثيري كه بر روي عضلات صاف دارد و هم چنين با تاثيري كه بر سنتز لكوترين ها و پروستاگلندين ها دارد باعث ايجاد اختلالات وسيع و ناهنجاري در جنين مي شود. اگر چه زنجبيل در طب سنتي سابقه مصرف طولاني دارد ولي از جنبه آزمايشگاهي تا كنون مطالعات بسيار محدودي در زمينه ارزش درماني و خواص فارماكولوژيك و سمي اين گياه صورت گرفته است. لذا مصرف آن در زنان باردار بايد تا انجام مطالعات وسيع تر و گسترده تر ممنوع يا حد اقل با احتياط زياد صورت گيرد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 64  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی